Pytanie: Mieszkaniec wystąpił z wnioskiem o udostępnienie danych członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. We wniosku wskazuje o podanie następujących danych: imię i nazwisko, adres zamieszkania, wykształcenie, kompetencje na jakiej podstawie członek komisji sprawuje swoją funkcję. Czy należy podać mu takie szczegółowe dane?
Wideokonferencje stały się w ostatnim czasie popularnym środkiem komunikacji w wielu organizacjach. Pozwalają one m.in. na przekazanie poleceń pracownikom ale także np. odbieranie ich raportów. Sprawdzamy, na jakich podstawach można przetwarzać dane osobowe pracowników podczas wideokonferencji i jakie informacje przekazać im w związku z przetwarzaniem tych danych.
Pytanie: W BIP należy publikować wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł. Wskazuje się tu także wysokość umorzonych kwot i przyczyny umorzenia. Jak długo dane te powinny być opublikowane?
Administratorzy danych osobowych i inspektorzy ochrony danych powinni zwrócić szczególną uwagę na m.in. błędy w monitoringu wizyjnym, przetwarzaniu danych pracowników oraz funkcjonowaniu aplikacji webowych. Tak wynika z opublikowanego sprawozdania Prezesa UODO za 2023 rok. UODO wskazuje też typowe naruszenia praw, które wciąż powtarzają się w zgłoszeniach- ich znajomość pozwoli uniknąć kar i postępowań.
04.03.2025
© Portal Poradyodo.pl