Pytanie: Biblioteka organizuje akcję „Narodowe czytanie”, tym razem w sieci. Polega to na nagrywaniu czytających i publikacji nagrań w internecie. Nagrywane będą osoby publiczne (np. prezydent miasta) ale nie tylko. Czy od osób biorących udział w akcji należy pozyskać zgody?
Pytanie: Czy na budynku wspólnoty mieszkaniowej jeden z lokatorów mieszkający może umieścić kamerę z możliwością obserwacji osób wchodzących do tego budynku i z zasięgiem na trawnik przed budynkiem? Lokator ten dostał zgodę od wspólnoty. Jednak jedna z rodzin nie wyraziła na to zgody.
Każdy pracodawca musi wiedzieć, jakie dane osobowe kandydata do pracy może przetwarzać, aby nie naruszyć przepisów, ale jednocześnie móc ocenić, czy kandydat spełnia kryteria niezbędne do objęcia stanowiska, o które się ubiega. Jak to zrobić? Można skorzystać ze wskazówek organu nadzoru.
Administratorzy danych osobowych i inspektorzy ochrony danych powinni zwrócić szczególną uwagę na m.in. błędy w monitoringu wizyjnym, przetwarzaniu danych pracowników oraz funkcjonowaniu aplikacji webowych. Tak wynika z opublikowanego sprawozdania Prezesa UODO za 2023 rok. UODO wskazuje też typowe naruszenia praw, które wciąż powtarzają się w zgłoszeniach- ich znajomość pozwoli uniknąć kar i postępowań.
04.03.2025
© Portal Poradyodo.pl