Nieuprawniona publikacja danych osób przebywających na kwarantannie – UODO bada sprawę

Dodano: 22 kwietnia 2020
AdobeStock_329635948

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie przekazał Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych wyjaśnienia dotyczące opublikowania danych osobowych przebywających na kwarantannie. Celem ustalenia jest m.in. to, kto odpowiada za ujawnienie danych.

Wyciek dotyczy danych osób objętych kwarantanną i odbywających izolację

Jak się okazuje, lista osób objętych kwarantanną orzeczoną w podstawie decyzji administracyjnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie, kwarantanną obowiązkową w związku z przekroczeniem granicy kraju, a także osób odbywających izolację domową w związku ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Nie wiadomo, kto dopuścił się naruszenia

Jak wynika z czynności wyjaśniających przeprowadzonych przez PPIS w Gnieźnie, dane te nie zostały ujawnione przez inspekcję sanitarną. Inspektor zaznaczył, że dane te były przekazywane Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie, Naczelnikowi Poczty Polskiej w Gnieźnie, Miejskim i Gminnym Ośrodkom Pomocy Społecznej na terenie powiatu gnieźnieńskiego oraz Komendzie Straży Pożarnej w Gnieźnie. Z tego względu Prezes UODO podjął działania, kto dopuścił się nieuprawnionej publikacji wskazanych danych. Sprawa trafiła też do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie.

Źródło:

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel