Na jakiej podstawie można zamieścić zdjęcie pracownika na identyfikatorze zgodnie z RODO

Agnieszka Kręcisz-Sarna

Autor: Agnieszka Kręcisz-Sarna

Dodano: 24 kwietnia 2018
Na jakiej podstawie można zamieścić zdjęcie pracownika na identyfikatorze zgodnie z RODO
Pytanie:  Zdaniem GIODO istnieje możliwość umieszczania zdjęć na identyfikatorach, gdy obowiązek noszenia identyfikatora ze zdjęciem wynika z wewnętrznych przepisów jednostki. W opinii GIODO wprowadzenie takiego wymogu w regulaminie pracy bądź układzie zbiorowym pracy nie narusza art. 23 ustawy o ochronie danych osobowych. Akty te należą do źródeł prawa pracy, a do ich zakresu przedmiotowego należy określenie m.in. zasad przebywania na terenie jednostki. Jak powinno to być uregulowane u pracodawcy na podstawie RODO? Czy można uregulować możliwość umieszczania zdjęć na identyfikatorach w zakładowym układzie zbiorowym pracy? Czy należy powoływać się na art. 6 ust. 1 lit. f RODO?

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Niezbędne wzory dokumentów – gotowe do wypełnienia, w pełni edytowalne, zgodne z RODO
  • Listy kontrolne, które pokażą Ci, czy Ty i Twoja organizacja jesteście dostosowani do RODO w 100%
  • Dostęp do pełnej bazy porad przez 24h

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Agnieszka Kręcisz-Sarna

Autor: Agnieszka Kręcisz-Sarna

radca prawny, ekspert z zakresu postępowania administracyjnego. Prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców oraz świadczy pomoc prawną dla jednostek sektora finansów publicznych, m.in. dla organów nadzoru budowlanego

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Biblioteka ABI

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo

Aktualności i porady ekspertów

Listy kontrolne

Wzory dokumentów

Załóż konto na próbę x
wiper-pixel