Testy psychologiczne podczas rekrutacji – czy to zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych

Piotr Glen

Autor: Piotr Glen

Dodano: 9 maja 2017
Dokument archiwalny
Testy psychologiczne podczas rekrutacji – czy to zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych
Pytanie:  Firma prowadzi rekrutację. W drugim etapie naboru chce przeprowadzić testy psychologiczne kandydatów do pracy. Będą się one odbywać po pisemnym wyrażeniu zgody przez kandydatów. Jak przepisy prawa odnoszą się do tej kwestii? Czy takie działanie będzie zgodne z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych?
Odpowiedź: 

Generalnie nie powinno się już przeprowadzać testów psychologicznych kandydatów ubiegających się o pracę. Jeżeli jednak rzeczywiście miałoby to być uzasadnione i przeprowadzone w odpowiedni sposób, za pośrednictwem uprawnionych i upoważnionych do tego osób i organizacji, to można je przeprowadzić, ale należy zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad.

Pracownika można prosić o złożenie oświadczenia, wypełnienie kwestionariusza lub wykonanie testu zdolności jedynie, jeśli nie narusza to jego praw osobistych, a dostarcza informacji uznawanych za istotne do celów nawiązania stosunku pracy. Od pracowników nie wolno wymagać poddania się testowi ciążowemu lub przedstawienia jego wyników. Pracownik ma prawo odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania niezwiązane z określonym celem.

Metody związane z oceną osobowości kandydata za pomocą testów psychologicznych czy wariografu, w całości lub w części, są nielegalne. Przed wypełnieniem kwestionariusza psychologicznego osoba, której dane dotyczą, musi zostać poinformowana, na jakie pytania odpowie, rozwiązując test i jaki jest cel tego rodzaju przetwarzania danych. Należy podać nazwisko osoby analizującej test, ponieważ jedynie ona ma prawo poznać odpowiedzi.

Po przeanalizowaniu testu mierzącego całość osobowości, należy przekazać wyniki osobie, której dane dotyczą. Osoba ta ma prawo zadecydować, czy wyniki mogą zostać przekazane osobie prowadzącej procedurę rekrutacyjną. W przypadku prostszych pytań, sprawdzających np. zdolności pracownika, nie jest konieczne uzyskanie zgody osoby zainteresowanej, a wyniki można przekazać bezpośrednio pracodawcy.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 922).
Piotr Glen

Autor: Piotr Glen

doświadczony administrator bezpieczeństwa informacji pełniący tę funkcję dla wielu firm i instytucji, trener i audytor

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel