RODO a 1% podatku

Dodano: 7 lutego 2019
Ulgi w PIT 2012

Już niedługo podatnicy będą składać deklaracje PIT za 2018 r. Niejeden z nich zamierza przekazać 1% podatku na organizacje publicznego. Jak przedstawia się kwestia przetwarzania danych podatnika w związku z takim przekazaniem? Wyjaśnia to Urząd Ochrony Danych Osobowych.

OPP może przetwarzać dane osobowe podatnika

Dane osobowe darczyńców 1 proc. podatku przekazywane są organizacji pożytku publicznego przez naczelników urzędów skarbowych, zgodnie z art. 45c ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Jeśli organizacja pożytku publicznego otrzyma dane osobowe podatnika od organu podatkowego, wówczas staje się administratorem tych danych. Może je przetwarzać np. po to, by podziękować darczyńcy. W związku z tym, kierując korespondencję do darczyńców, OPP powinny zadbać, by został wobec nich spełniony obowiązek informacyjny, w tym poinformować o przysługujących tym osobom prawach.

Uwaga

W swoim stanowisku, które powstało w związku z licznymi pytaniami od organizacji pożytku publicznego, Prezes UODO zwraca uwagę, że jeżeli podatnik w rozliczeniu rocznym wyraził zgodę na przekazanie jego danych organizacji, to może ona je przetwarzać np. po to, by np. podziękować darczyńcy w imieniu obdarowanego. Podstawą do podjęcia takiego działania jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, czyli w prawnie uzasadniony interes administratora.

Nie można udostępnić danych podatnika osobom obdarowanym

Organizacja pożytku publicznego powinna przy tym mieć na względzie, by dane podatnika były przetwarzane wyłącznie przez tę organizację. Nie jest dopuszczalne przekazywanie tych danych do konkretnych osób, które są wspierane przez OPP. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy OPP pozyska zgodę podatnika na udostępnienie tych danych obdarowanemu.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel