UODO karze za niepełne wyjaśnienie

Dodano: 13 lipca 2020
530b82e5a4053ec77f380cdcc8bc7cd755b88396-xlarge(2)

15 tys. zł – taką karę wymierzył Prezes UODO spółce East Power z Jeleniej góry. Kara została nałożona za niezapewnienie organowi nadzoru dostępu do danych osobowych i innych informacji niezbędnych do realizacji jego zadań. Szczegóły poniżej

UODO zarzuca brak współpracy ze strony spółki

Spółka East Power zajmuje się pośrednictwem pracy na terenie Polski i Niemiec. Jak się okazało, skargę na jej działania złożył obywatel Niemiec, w związku z przetwarzaniem jego danych osobowych w celach marketingowych. W ramach wszczętego postępowania Prezes UODO trzykrotnie skierował do spółki wezwania do złożenia wyjaśnień. Odpowiedzi, do tego niepełnej i wewnętrznie sprzecznej, udzielono tylko na jedno z zapytań. Mając to na względzie Prezes UODO wszczął odrębne postępowanie w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej. Uznał bowiem, że spółka celowo utrudnia ona bieg postępowania lub co najmniej lekceważy swoje obowiązki związane ze współpracą z organem nadzoru.

Spółka złożyła obszerne wyjaśnienia dopiero w reakcji na zawiadomienie o wszczęciu tego postępowania. Prezes UODO uznał jednak, że informacje nadal były niepełne. W konsekwencji stwierdził, że spółka nie wywiązuje się obowiązku zapewnienia mu dostępu do danych osobowych i innych informacji niezbędnych do realizacji jego zadań. Stąd wymierzona kara w wysokości 15. tys. zł.

Dlaczego 15 tys.?

W wymiarze kary wzięto pod uwagę jako okoliczności obciążające:

  • dużą wagę naruszenia (godzącego w prawidłowe funkcjonowanie określonego przepisami RODO systemu ochrony danych osobowych),
  • umyślny charakter naruszenia,
    niezadowalający stopień współpracy administratora z Prezesem UODO w celu usunięcia naruszenia oraz złagodzenia jego skutków.
Uwaga

Decyzja dostępna jest tutaj>>

Orzecznictwo:

  • decyzja Prezesa UODO z 10 lipca 2020 r. DKE.561.1.2020

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel