Opieka zdrowotna nad uczniami – udostępnienie czy powierzenie przetwarzania danych

Michał Łyszczarz

Autor: Michał Łyszczarz

Dodano: 12 września 2019
37054fbdb475ceeda390aaf3c2f494b16fea3a20-xlarge

Już dziś w życie wchodzi nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Obliguje ona do zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej uczniom szkoły. Czy w związku z tym konieczne jest powierzenie przetwarzania danych podmiotowi, którego personel będzie świadczył opiekę zdrowotną na rzecz uczniów?

Brak generalnego upoważnienia do kopiowania dokumentów

Wiemy już, że udostępnianie jest jedną z operacji wykonywanych na danych osobowych w ramach ich przetwarzania. Natomiast w przypadku powierzenia przetwarzania danych podmiot przekazujący dane nadal decyduje zarówno o sposobie jak i celach przetwarzania danych. W takim wypadku należy zawrzeć umowę powierzenia przetwarzania,  na podstawie art. 28 RODO.

W przypadku opisanym w pytaniu mamy jednak do czynienia z powierzeniem, a nie udostępnieniem danych osobowych, bowiem podmiot leczniczy i jego personel będą przetwarzać dane w związku z wykonywaniem zadań nałożonych przez ustawodawcę na szkołę, czyli w związku z koniecznością właśnie zapewniania ochrony zdrowia uczniów. Podstawą prawną jest tu zatem przywołany art. 28 RODO.

Uwaga

W przypadku powierzenia przetwarzania danych w związku z opieką zdrowotną nad uczniami  podmiot przekazujący dane (szkoła) nadal decyduje zarówno o sposobie jak i celach przetwarzania danych.

Michał Łyszczarz

Autor: Michał Łyszczarz

Ekspert prawa oświatowego i samorządu terytorialnego. Współautor komentarzy do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego i samorządowego. Wieloletni pracownik Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie zatrudniony w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel