Kara za omyłkowe dane osobowe w skierowaniu do poradni

Dodano: 2 sierpnia 2022
skierowanie

10 tys. zł – tyle wynosi kara nałożona na Uniwersyteckie Centrum Kliniczne za niezgłoszenie naruszenia ochrony danych i brak zawiadomienia podmiotów danych o zdarzeniu. Szczegóły poniżej.

Błędne dane w skierowaniu do poradni

Sprawa została zgłoszona do Prezesa UODO przez Rzecznika Praw Pacjenta. Otóż jeden z pacjentów otrzymał od lekarza skierowanie do poradni specjalistycznej, w którym omyłkowo wpisano dane osobowe innego pacjenta:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • numer ewidencyjny PESEL,
  • informacje o stanie zdrowia (informacja o rozpoznaniu i celu porady).

Administrator uznał, że w wyniku błędu lekarza w skierowaniu znalazły się dane nieistniejącej w rzeczywistości osoby. Z tego względu ADO przyjął, że zdarzenie nie wywiera istotnych skutków dla praw i wolności podmiotów danych. Dlatego nie dokonał zgłoszenia ochrony danych, jak również nie zawiadomił o zdarzeniu podmiotów danych.

Omyłkowe dane dotyczyły istniejącej osoby

Prezes UODO uznał jednak, że doszło do naruszenia ochrony danych wymagającego zgłoszenia. Wydany dokument zawierał bowiem błędne imię pacjenta. Pozostałe dane w skierowaniu dotyczyły już konkretnej osoby, innej niż ta, dla której wydano skierowanie.  To zaś pozwalało na identyfikację osoby wskazanej w skierowaniu. Dostęp do jej danych w wyniku omyłki uzyskała zaś osoba nieuprawniona.

Wyciek danych szczególnej kategorii

Organ nadzorczy przyjął, że ryzyko w związku z naruszeniem było wysokie. Ujawnieniu podlegały bowiem również dane szczególnej kategorii tj. o stanie zdrowia. Co więcej, doszło do naruszenia tajemnicy lekarskiej. Dlatego zawiadomienie organu nadzorczego i podmiotów danych było w tym przypadku obowiązkowe.

Uwaga

Rada dla ADO

Jeżeli osoba uzyskała nieuprawniony dostęp do danych szczególnej kategorii, wówczas należy uznać, że ryzyko dla praw i wolności podmiotu tych danych jest wysokie. A to oznacza konieczność nie tylko zgłoszenia naruszenia do Prezesa UODO, ale też zawiadomienia podmiotów danych.

Źródło:
  • decyzja Prezesa UODO z 6 lipca 2022 r. (DKN.5131.34.2021)

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x