Pracodawca musi respektować prawo związku zawodowego do informacji o warunkach pracy

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 10 października 2018
Pracodawca nie może zapomnieć, że czas niezbędny na przygotowanie się do pracy to już czas pracy.
Pytanie:  Do firmy wpłynął wniosek organizacji związkowej o udzielenie informacji w jakim systemie czasu pracy i w jakim wymiarze etatu zatrudnieni są pracownicy jednego z biur w firmie. Czy pracodawca powinien udzielić tej informacji?
Odpowiedź: 

Obowiązkiem pracodawcy jest współdziałanie z zakładową organizacją związkową. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Wynika to jednoznacznie z przepisu art 28 ustawy o związkach zawodowych. Informacja w zakresie czasu pracy, o której mowa w pytaniu, wpisuje się w problematykę „warunków pracy”, tym samym trudno będzie odmówić organizacjom udzielenie odpowiedzi zgodnie z wnioskiem jeżeli organizacja wykaże, że informacja jest niezbędna dla celów związkowych.

Szerokie spektrum uprawnień organizacji związkowych

Zakładowe organizacje związkowe mają szerokie spektrum zadań i kompetencji. Do ich zadań należy w szczególności zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy, sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uwaga

Warto pamiętać, że organizacja związkowa ma prawo zwrócić się do PIP z umotywowanym wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w zakładzie pracy, w przypadku podejrzenia naruszeń z zakresu prawa pracy.

Istotny cel pozyskania informacji

Z przepisu art 28 ustawy o związkach zawodowych wynika, iż pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Problematyka, o której mowa we wniosku organizacji związkowej zdaje się mieścić w informacjach dotyczących warunków pracy, do których zalicza się również kwestia czasu pracy. Ponieważ jednak pracodawca jest obowiązany udzielać informacji „w zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności związkowej” można w omawianym przypadku zwrócić się z prośbą o doprecyzowanie wniosku – poprzez dlaczego oczekiwana informacja jest niezbędna do celów związkowych oraz określenie z jakimi pracownikami nie można się skontaktować. Pozwoli to na zawężenie udzielanej informacji zwrotnej, oraz ocenę w zakresie zasadności żądania związku zawodowego. W takim przypadku pracodawca może powołać się na przepis art 28 ustawy o związkach zawodowych, zgodnie z którym informacja jest udzielana w zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności związkowej.

Związek zawodowy ma prawo wiedzieć o warunkach pracy w zakładzie pracy

W praktyce nie można wykluczyć w omawianym przypadku „drugiego dna” w zakresie żądania skierowanego przez organizacje związkowe, w postaci chęci wykorzystania oczekiwanych informacji w innym celu niż ten, który wynika z wniosku. Uwzględniając jednak, iż problematyka organizacji pracy oraz czasu pracy pracowników należy do sfery zainteresowania związków zawodowych, wykazanie przez organizacje celu żądania omawianych w pytaniu informacji nie da podstaw prawnych do odmowy udzielenia informacji.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881). – art. 26, art. 28.
Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x