6 głównych różnic pomiędzy pożyczką pozabankową a kredytem zaciąganym z banku

Dodano: 8 lipca 2022
Dokument archiwalny
pożyczka

Kredyt i pożyczka to nazwy produktów finansowych, które bardzo często w języku potocznym używane są wymiennie. Choć posiadają wiele cech wspólnych, to jednak posiadają kilka istotnych różnic. Najważniejszą rozbieżnością jest jednak, źródło, z jakiego możemy otrzymać wsparcie finansowe. Przeczytaj, czym charakteryzuje się pożyczka, a czym kredyt i poznaj 6 głównych różnic między nimi.

1. Źródło pozyskania wsparcia finansowego

Pomimo tego, że oba produkty finansowe postrzegane są jako ten sam produkt, to jednak podstawową różnicą jest źródło ich otrzymywania. Kredyt jest produktem, o który możemy się starać jedynie w banku. Natomiast pożyczkę możemy uzyskać zarówno od osób fizycznych, w tym rodziny, czy przyjaciół, jak i  w specjalizujących się w pożyczaniu instytucjach pozabankowych. Pożyczki ratalne średnio i długoterminowe i przede wszystkim tzw. chwilówki (czyli pożyczki krótkoterminowe) często przez same instytucje pozabankowe nazywane są kredytami.

2. Podstawa prawna

Kolejną dość subtelną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest regulacja prawna, pod którą podlegają oba produkty. Kredyty udzielane są na podstawie ustawy o Prawie bankowym wyłącznie przez instytucje bankowe. Pożyczki natomiast udzielane są na podstawie Kodeksu cywilnego, która również reguluje wysokość odsetek maksymalnych. Oba produkty mają również kilka cech wspólnych i należy do nich podleganie pod ustawę o Kredycie konsumenckim, w której możemy znaleźć zapisy dotyczące opłat i prowizji, a także możliwości odstąpienia od umowy. Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na instytucje finansowe  konieczność informowania klienta o najważniejszych parametrach produktu, w tym rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO).

3. Przedmiot umowy

Przedmiot umowy, to kolejna rzecz, która dzieli oba produkty. Przedmiotem umowy kredytowej mogą być jedynie środki finansowe, natomiast przedmiotem umowy pożyczkowej mogą być zarówno pieniądze, jak również rzeczy określone co do gatunku. Dlatego pożyczając od kogoś, np. samochód powinniśmy podpisać umowę pożyczki.

4. Forma umowy

Jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę pozabankową w instytucji pożyczkowej lub kredyt w banku, wymagana będzie umowa pomiędzy konsumentem a instytucją finansową. Jednakże w momencie korzystania z pożyczki np. od osoby fizycznej, do 1000 złotych umowa nie jest wymagana.

5. Koszty zobowiązania finansowego

Korzystając z usług banku, czy firmy pozabankowej obciążeni będziemy kosztami, w tym opłatami za udzielenie wsparcia finansowego, ustawowymi odsetkami i prowizjami. W przypadku banku opłaty są obligatoryjne, natomiast pożyczkę możemy otrzymać bezpłatnie. Także umowa pożyczki może, ale nie musi podlegać dodatkowym kosztom. Na ogół dotyczy to pożyczek od osób fizycznych np. członków rodziny.

6. Cel umowy

W przeważającej większości kredytów bank wymaga od kredytobiorcy podania celu, na jaki zostanie przeznaczona otrzymana kwota. Idealnym przykładem kredytu celowego jest kredyt hipoteczny, w którym konsument dokładnie przedstawia, w zakup jakiej nieruchomości zainwestuje otrzymane środki. W przypadku pożyczki pozabankowej nie ma konieczności podawania, na co wyda otrzymane pieniądze. 

Jak widać oba produkty kredyt i pożyczka, choć brzmią bardzo podobnie, różnią się od siebie. Różnice te mogą być dość istotne dla konsumenta, który stoi przed wyborem finansowania.

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
pożyczka

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x