„Szkoła uczy (się) chronić dane” – nowy materiał szkoleniowy Prezes UODO

Dodano: 4 marca 2019

Prezes UODO zwraca uwagę na to, że w związku z prowadzoną rekrutacją szkoły i placówki oświatowe pozyskują różne dane osobowe kandydatów. Z uwagi na to konieczna jest realizacja obowiązku informacyjnej poprzez powiadomienie podmiotów danych m.in. o tym kto, w jakim celu i na jakiej podstawie prawnej będzie wykorzystywał zebrane dane. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych w szkołach prezentuje Prezes UODO w kolejnym filmie edukacyjnym pt. „Szkoła uczy (się) chronić dane”.

Jak wskazuje Prezes UODO, realizując obowiązek informacyjny, administratorzy muszą także wskazać, jakie prawa przysługują osobom, których dane są przetwarzane oraz przypominać o możliwości złożenia skargi do Urzędu. Należy przy tym używać jasnego, przejrzystego i zrozumiałego języka, dostosowanego np. do możliwości intelektualnych uczniów, gdy to oni są podmiotami danych.

Więcej szczegółów w filmie poniżej. Prezes UODO porusza w nim nie tylko kwestie rekrutacji, ale także monitoringu wizyjnego, danych osobowych nauczycieli, oceniania i wyróżniania uczniów oraz opieki zdrowotnej w szkole.

Źródło:

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel