Jak bronić się przed atakami typu DDos

Autor: Przemysław Kucharzewski

Dodano: 25 lutego 2022
DDoS

Za sprawą agresji Rosji na Ukrainę ponownie na nagłówki mediów trafiła informacja o przeprowadzonych atakach DDoS. Dotknęły one serwisów webowych wielu firm oraz instytucji rządowych w Ukrainie. Skutkiem ataków DDoS był paraliż zarówno stron www, jak i e-usług. Sprawdź, jakie środki ochrony przedsięwziąć na wypadek ataków DDos.

Czym jest DDoS

DDoS to skrót od Distributed Denial of Service, co można rozumieć jako rozproszoną odmowę dostępu do usług. Czym właściwie jest atak DDoS? To atakowanie danego serwisu z wielu miejsc jednocześnie w tym samym czasie. Atak polega na wysłaniu ogromnej ilości żądań do usług i oznacza duży ruch sieciowy, co skutkuje brakiem możliwości obsłużenia zapytań/żądań do usług pochodzących od „prawdziwych” użytkowników. Konsekwencją ataku jest utylizacja zasobów serwerów, zablokowanie dostępności do łączy, aplikacji, usług czy serwisów internetowych.

O różnych rodzajach cyberataków przeczytasz tutaj>>

DDoS można porównać do sytuacji, kiedy np. próbowaliśmy kupić bilet na koncert sławnego wykonawcy albo skorzystać z serwisu rządowego przy składaniu zeznań rocznych do KRS tuż przed ostatecznym terminem. Zdarzało się nie raz, że serwery „nie wytrzymywały” obciążenia. Przy czym opisana sytuacja dotyczy niecelowego działania wielu użytkowników. Czym innym jest zaś atak hakerski, który zazwyczaj ma większą skalę, a celem przestępców jest paraliż działania serwerów.

Jakie są konsekwencje ataku DDos

Skutki ataku DDoS mogą być tragiczne dla firmy – można wyobrazić sobie atak na serwer systemu ERP, witrynę e-commerce czy inny system w firmie, który ją całkowicie paraliżuje, uniemożliwiając funkcjonowanie.

Przerwa w działalności oznacza wymierne straty. Z jednej strony skutkuje przestojem działalności, bezpośrednio utratą przychodów, niewywiązywaniem się z terminów, nierzadko karami. Z drugiej zaś utratą wiarygodności firmy i odchodzeniem klientów.

Atak na serwery administracji rządowej uniemożliwia działanie serwisów dla obywateli czy nawet zaprzestaniem działania usług kluczowych.

Korzyści 

W artykule przeczytasz m.in. o:

  • słynnych atakach DDos,
  • przygotowaniu na wypadek ataku DDos,
  • różnych zabezpieczeniach na wypadek DDos.

Pozostało jeszcze 72% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Niezbędne wzory dokumentów – gotowe do wypełnienia, w pełni edytowalne, zgodne z RODO
  • Listy kontrolne, które pokażą Ci, czy Ty i Twoja organizacja jesteście dostosowani do RODO w 100%
  • Dostęp do pełnej bazy porad przez 24h

Autor: Przemysław Kucharzewski

VP Sales w Cypherdog - producent rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Członek ISSA Polska, IT Corner i Rady Biznesu WSH, redaktor w BrandsIT oraz podcaster w Akademia IT. Od 25 lat w branży IT, związany z dystrybucją przez blisko 20 lat (JTT Computer,VP Sales w Cypherdog - producent rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Członek ISSA Polska, IT Corner i Rady Biznesu WSH, redaktor w BrandsIT oraz podcaster w A Incom, AB, Eptimo), Interim Manager u integratorów i producentów rozwiązań IT (Xopero, Newind), skupiony na budowie świadomości z zakresu cyberzagrożeń i rozwijania kanałów sprzedaży rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Słowa kluczowe:
atak DDoScyberatakDDoS

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x