„Twoje dane – Twoja sprawa” – rozpoczęła się IX edycja programu dla szkół

Dodano: 15 października 2018
Zielona szkoła

Zainaugurowano IX edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego UODO dla szkół „Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. Jak wskazuje UODO, celem programu jest wspieranie szkół w podejmowaniu działań upowszechniających wśród dzieci i młodzieży wiedzę na temat ochrony danych osobowych i prywatności. Dzięki temu wyrabiają one sobie właściwe nawyki i mogą same edukować środowiska lokalne. Patronem medialnym programu jest m.in. Portal PoradyODO.pl

O programie

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” jest adresowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia nauczycieli. Stanowi on systemowy projekt edukacyjny Urzędu Ochrony Danych Osobowych realizowany na skalę ogólnopolską. Jak wskazuje UODO, rocznie przystępuje do niego ponad 300 placówek, które podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności zarówno w szkołach w całej Polsce, jak i w lokalnych społecznościach. Według statystyk rocznie program jest realizowany przez ok. 3 tys. nauczycieli oraz 40 tys. uczniów.

Warto skorzystać z poradnika UODO

Przypominamy, że w ramach programu przygotowano również nowy Poradnik dla szkół. Powstał on przy współpracy UODO i MEN. Poradnik przedstawia podstawowe zasady, jakich dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powinni przestrzegać, przetwarzając dane osobowe dzieci, ich rodziców oraz opiekunów prawnych, a także zatrudnionych nauczycieli i innych pracowników szkół oraz placówek oświatowych. Poruszono w nim kwestie związane m.in. z:

  • umieszczania danych osobowych dzieci na tablicach szkolnych,
  • publicznego wyczytywania imion i nazwisk uczniów podczas uroczystości szkolnych,
  • obowiązku informacyjnego w związku z rekrutacją uczniów,
  • monitoringu w szkole.
Uwaga
Informacje prasowe o poradniku i programie dostępne do pobrania poniżej
Źródło:
  • Rzecznik Prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel