Listy kontrolne

Chcesz upewnić się, czy stosowane u Ciebie rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych są zgodne z przepisami i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa przetwarzania danych? Skorzystaj z przedstawionych w tym dziale list kontrolnych.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) to akt, który zrewolucjonizuje zasady ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej. Do 25 maja 2018 r. administratorzy danych i administratorzy bezpieczeństwa informacji mają czas, żeby przygotować się do obowiązywania nowych zasad. Dzięki naszym listom kontrolnym dowiesz się, jakie obszary sysytemu ochrony danych osobowych musisz zmienić. Pomożemy Ci krok po kroku przejść przez etap dostosowywania się do przepisów RODO.

 • Zgody
  Gotowe 0 / 5
  Jeżeli przetwarzasz dane osobowe na podstawie przesłanki zgody, musisz sprawdzić, czy zebrałeś je zgodnie z wymogami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Jeżeli nie, to w momencie, gdy zacznie ono być stosowane, czyli 25 maja 2018 r., nie będziesz mógł korzystać z tak zebranych danych osobowych.
 • Zadbaj o odpowiednią formę zebranej zgody
  Zbierz zgodę w taki sposób, żebyś mógł udowodnić, że osoba, której dane przetwarzasz, wyraziła na to zgodę. Zalecana jest forma pisemna, ale możesz też mieć nagrania, na których podmiot danych wyraża zgodę, albo odpowiednio zapisane zgody w systemie informatycznym.
 • Możesz połączyć klauzulę zgody z innym oświadczeniem, ale musi być ona wyraźna
  Jeżeli osoba, której dane dotyczą, wyrażą zgodę w pisemnym oświadczeniu, które dotyczy także innych kwestii, zapytanie o zgodę musi zostać przedstawione w sposób pozwalający wyraźnie odróżnić je od pozostałych kwestii, w zrozumiałej i łatwo dostępnej formie, jasnym i prostym językiem. W przeciwnym wypadku taka zgoda będzie nieważna.
 • Uwzględnij prawo do wycofania zgody
  Zapewnij osobie, której dane dotyczą, prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Poinformuj ją o tym, że może wycofać zgodę, zanim ją wyrazi. Wycofanie zgody musi być równie łatwe, jak jej wyrażenie.
RODO

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych rewolucjonizuje zasady ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej. Dowiedz się, jakie zmiany wprowadzi ten akt i jak się do nich przygotować.

Analiza ryzyka
Cyberbezpieczeństwo
Ochrona danych w czasie pandemii

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz problem związany z ochroną danych osobowych? Napisz do nas i dowiedz się, jak powinieneś postąpić. Nasz ekspert odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Zadaj pytanie ekspertowi »

Czat z ekspertem

Zadawaj pytania na żywo, prowadź dyskusję i rozwiąż swoje problemy związane z ochroną danych osobowych.

Sprawdź kiedy »

Nasi eksperci przygotują dokumentację ODO zgodną z Twoimi potrzebami

Sprawdź usługi dodatkowe

Biblioteka ABI

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel