Listy kontrolne

Chcesz upewnić się, czy stosowane u Ciebie rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych są zgodne z przepisami i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa przetwarzania danych? Skorzystaj z przedstawionych w tym dziale list kontrolnych.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) to akt, który zrewolucjonizuje zasady ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej. Do 25 maja 2018 r. administratorzy danych i administratorzy bezpieczeństwa informacji mają czas, żeby przygotować się do obowiązywania nowych zasad. Dzięki naszym listom kontrolnym dowiesz się, jakie obszary sysytemu ochrony danych osobowych musisz zmienić. Pomożemy Ci krok po kroku przejść przez etap dostosowywania się do przepisów RODO.

 • Obowiązek informacyjny
  Gotowe 0 / 4
  Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) utrzymuje obowiązek informacyjny administratora danych i dodatkowo go rozszerza. Administrator będzie musiał m.in. informować o profilowaniu i podać dane inspektora ochrony danych. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby realizować obowiązek informacyjny zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).
 • Sprawdź, czy w Twoim podmiocie funkcjonują klauzule obowiązku informacyjnego
  Pierwszym etapem dostosowywania klauzul informacyjnych do nowych przepisów jest zinwentaryzowanie aktualnie funkcjonujących klauzul. Sprawdź, czy w Twoim podmiocie funkcjonują klauzule informacyjne, jaka jest ich treść i czy są one przedstawiane osobom, których dane przetwarzasz. Przeanalizuj e-maile wysyłane do klientów, strony internetowe i formularze, poprzez które zbierasz dane osobowe, umowy (także z pracownikami), które mogą zawierać klauzule obowiązku informacyjnego.
 • Zaktualizuj klauzule, które przedstawisz osobom, których dane osobowe zbierasz bezpośrednio od nich, w momencie zbierania danych
  Podaj swoją tożsamość i dane kontaktowe oraz tożsamość i dane kontaktowe swojego przedstawiciela, jeżeli go powołałeś.
  Jeżeli wyznaczyłeś inspektora ochrony danych osobowych, podaj jego dane kontaktowe.
  Poinformuj, w jakim celu przetwarzasz dane i jaka jest podstawa prawna ich przetwarzania.
  Jeżeli przetwarzasz dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych lub strony trzeciej (art. 6 ust. 1 lit. f), poinformuj, jakie są to uzasadnione interesy.
  Jeżeli przekazujesz dane odbiorcom, poinformuj o nich i o kategoriach odbiorców.
  Jeżeli planujesz przekazać dane do państwa trzeciego albo organizacji międzynarodowej, podaj informację, jakie zabezpieczenia zastosowałeś, że osoba, której dane przetwarzasz, może uzyskać ich kopię oraz o miejscu udostępnienia danych.
  Poinformuj, jak długo będziesz przechowywał dane osobowe. Gdy nie jest to możliwe, poinformuj, na podstawie jakich kryteriów będziesz ustalał ten okres.
  Poinformuj osobę, której dane przetwarzasz, że ma prawo żądać sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wnieść sprzeciw wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  Jeżeli przetwarzasz dane na podstawie zgody – poinformuj o prawie do cofnięcia zgody w dowolnym momencie.
  Poinformuj o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego – w Polsce obecnie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, zgodnie z projektem ustawy o ochronie danych osobowych – Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  Poinformuj, czy podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym lub umownym, lub warunkiem zawarcia umowy oraz czy osoba, której dane dotyczą, jest musi je podać i jakie są ewentualne konsekwencje niepodania danych.
  Jeśli prowadzisz profilowanie, poinformuj o tym osobę, której dane przetwarzasz. Podaj informacje o tym, na jakich zasadach się to odbywa i jakie może to mieć znaczenie lub konsekwencje dla osoby, której dane są przetwarzane.
 • Poinformuj o zmianie celu przetwarzania danych
  Poinformuj osobę, której dane przetwarzasz, że chcesz przetwarzać dane w innym celu niż ten, w którym je zebrałeś. Musisz to zrobić, zanim zaczniesz przetwarzać dane w nowym celu.
RODO

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych rewolucjonizuje zasady ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej. Dowiedz się, jakie zmiany wprowadzi ten akt i jak się do nich przygotować.

Analiza ryzyka
Cyberbezpieczeństwo
Ochrona danych w czasie pandemii

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz problem związany z ochroną danych osobowych? Napisz do nas i dowiedz się, jak powinieneś postąpić. Nasz ekspert odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Zadaj pytanie ekspertowi »

Czat z ekspertem

Zadawaj pytania na żywo, prowadź dyskusję i rozwiąż swoje problemy związane z ochroną danych osobowych.

Sprawdź kiedy »

Nasi eksperci przygotują dokumentację ODO zgodną z Twoimi potrzebami

Sprawdź usługi dodatkowe

Biblioteka ABI

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel