UODO: bank nie może kopiować danych

Dodano: 10 września 2019
b99f41cf62876f72d7a2466b95d119c2d70b4320-xlarge

Jak wskazuje Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, banki nie powinny wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów w celu np. założenia konta bankowego lub weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Zamiast tego powinny ograniczyć się do spisania danych z dokumentu tożsamości. Stanowisko organu nadzorczego jest odpowiedzią na pismo Prezesa Związku Banków Polskich.

 Brak generalnego upoważnienia do kopiowania dokumentów

Zdaniem Prezesa UODO wykonywanie kopii dokumentów tożsamości jest dopuszczalne jedynie wówczas, kiedy wprost pozwalają na to przepisy rangi ustawowej. Nie czyni tego art. 112b Prawa bankowego, który wprawdzie pozwala przetwarzać do celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych, niemniej jednak nie odnosi się do kopiowania dokumentów tożsamości.

Z tego względu organ nadzoru wyraził stanowczy sprzeciw wobec praktyki kopiowania przez banki dokumentów tożsamości. Zwrócił też uwagę, że decyzja wydana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z 22 lutego 2013 r. sygn. DOLIS/DEC-211/13  przedstawiająca odmienne stanowisko opiera się na nieobowiązujących obecnie przepisach prawnych. Zaznaczył również, że sporządzanie kopii dokumentów tożsamości ułatwia ich wykorzystywanie do innych celów przez podmioty nieupoważnione, w tym do kradzieży tożsamości.

Kiedy bank może kopiować dokumenty tożsamości

Nie zawsze jednak kopiowanie dokumentów tożsamości jest zabronione. Otóż można to robić w sytuacjach ujętych w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi, tj. np. w przypadku przeprowadzania transakcji okazjonalnej o równowartości min. 15 tys. euro bądź przypadkach, gdy zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Zdaniem UODO, każdorazowo, gdy bank na podstawie art. 34 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi zamierza skopiować dokument tożsamości, to decyzje o tym powinien poprzedzić analizą i zweryfikowaniem czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna, w świetle zasady celowości i minimalizacji (art. 5 ust. 1 lit b i c RODO).

Źródło:
  • Strona internetowa Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (uodo.gov.pl).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Biblioteka ABI

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel