Transmisja obrad rady gminy na YouTube – czy konieczna umowa powierzenia

Marcin Sarna

Autor: Marcin Sarna

Dodano: 20 listopada 2019
46ce6b8722e4e6e403f8de30bca220bfbd529b8b-large
Pytanie:  Czy należy zawierać umowę powierzenia przetwarzania danych z serwisem YouTube, jeżeli za jego pośrednictwem transmitowane są obrady rady gminy?
Odpowiedź: 

Tak. Jeżeli gmina przekazuje do serwisu YouTube dane osobowe, np. osób zarejestrowanych na nagraniu z sesji, to konieczne jest zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, w których gmina będzie administratorem a administrator serwera YouTube procesorem.

YouTube jako procesor

Jeżeli bowiem podmiot udostępnia miejsce na swoim serwerze na dane osobowe administratora to naturalnie przetwarza te dane osobowe bowiem zapisuje je oraz odczytuje, wykonuje kopie zapasowe, upublicznia itd. Tym samym od momentu, w którym dane osobowe zostają oddane do dyspozycji innemu podmiotowi niż administrator, konieczne jest powierzenie przetwarzania danych osobowych. Nie ma znaczenia to, co jest przedmiotem usługi - ważne jest, czy faktycznie dochodzi do przetwarzania danych osobowych przez konkretny podmiot.

Uwaga

Umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych powinna być zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej. W treści umowy zawsze trzeba wskazać przedmiot i czas trwania przetwarzania, charakter i cel przetwarzania, rodzaj danych osobowych oraz kategorie osób, których dane dotyczą, obowiązki i prawa administratora oraz pozostałe kwestie wyliczone w art. 28 ust. 3 RODO.

Marcin Sarna

Autor: Marcin Sarna

Radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym.

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel