13 lat, żeby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych to za mało?

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 11 kwietnia 2017
13 lat, żeby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych to za mało?

Jak wynika z konsultacji przeprowadzonych przez GIODO, 89% nauczycieli twierdzi, że 13 lat to zbyt mało, by dziecko mogło samodzielnie wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z korzystaniem z usług społeczeństwa informacyjnego.

Unijne rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych przewiduje, że osoby, które nie ukończyły 16 lat nie będą mogły same wyrażać zgody na przetwarzanie danych osobowych przy korzystaniu z usług społeczeństwa informacyjnego. W ich imieniu zgodę będą wyrażać rodzice lub opiekunowie prawni. Daje jednak możliwość państwom członkowskim do obniżenia tej granicy wiekowej do 13 roku życia. Jak wynika z projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, polski ustawodawca chce skorzystać z tej możliwości.

W ramach II edycji Programu „Twoje dane – Twoja sprawa” Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zaprosił nauczycieli do konsultacji nad warunkami wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych przez dzieci. Odpowiedzi nadeszły z 79 placówek oświatowych, swoje zdanie wyrazili też rodzice i dzieci. Tylko 11% z nich stwierdziło, że 13 lat to odpowiedni wiek, aby samodzielnie wyrażać zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, by móc korzystać z usług cyfrowych. Większość placówek opowiedziała się za podniesieniem tej granicy do 16 lat, pojawiły się też głosy, że zgodę powinny samodzielnie wyrażać dopiero osoby, które ukończyły 18 lat.

Większość nauczycieli stwierdziła, że 13-latkowie nie są gotowi, aby samodzielnie wyrażać zgodę, gdyż nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu ochrony danych osobwych i nie znają konsekwencji udostępniania swoich danych osobowych.

Obniżenie granicy wieku, od którego można samodzielnie wyrażać zgodę, do 13 lat Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy tym, że w tym wieku dziecko osiąga ograniczoną zdolność do czynności prawnych i może dokonywać drobnych czynności powszechnie zawieranych w obrocie cywilnoprawnym. W analizie wyników konsultacji czytamy jednak, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych do nich nie należy. Jest ona bowiem wyrażeniem woli, które prowadzi za sobą konsekwencje prawne, a dzieci w wieku 13 lat są jeszcze niedojrzałe do podejmowania takiej decyzji. Zdaniem nauczycieli 16 lat to optymalna granica, od której młodzi ludzie mogą dopiero zdawać sobie sprawę z czyhających na nich niebezpieczeństw.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel