Jak obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury w Niemczech?

Dodano: 4 października 2022
Dokument archiwalny
emerytura

Moment przejścia na emeryturę to początek bardzo wyczekiwanego etapu. Osoby, które zakończyły pracę zarobkową, mają czas na realizowanie swoich pasji lub nawiązanie silniejszych relacji z bliskimi. Aby jednak było to możliwe, należy posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe – a w większości krajów taką funkcję pełni zasiłek emerytalny. Dokładna kwota jest inna w różnych krajach Unii Europejskiej. W przypadku Niemiec – dużo wyższa niż świadczenie wypłacane w Polsce. Jakie warunki musi spełnić pracownik z Polski, by otrzymywać rentę z Niemiec? Czy jej wysokość można obliczyć wcześniej? Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Emerytura w Niemczech – co mówi o niej prawo?

Prawo emerytalne u naszego zachodniego sąsiada jest regulowane przez dwa dokumenty: porozumienie emerytalne z 1975 roku oraz prawo emerytalne Unii Europejskiej. Pierwszy z nich obejmuje osoby, które rozpoczęły tam pracę przed 1990 – mowa tutaj również o imigrantach. Na jego podstawie wysokość emerytury obliczana jest z całego stażu pracy, w tym również lat przepracowanych w Polsce. Wypłata świadczeń możliwa jest jedynie za pośrednictwem niemieckiego urzędu.

Drugi dokument dotyczy osób, które podlegają prawu emerytalnemu na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. System koordynacji emerytur sprawia, że do czasu pracy liczone są lata przepracowane we wszystkich państwach unijnych. Zasiłek wypłacany jest w kraju zamieszkania.

Co zrobić, by otrzymywać emeryturę w Niemczech?

Świadczenie emerytalne w Niemczech nie jest przyznawane automatycznie. Oznacza to, że osoba chcąca je otrzymywać, zobowiązana jest do złożenia odpowiedniego wniosku. Dla porównania: w Polsce po przejściu na emeryturę ZUS automatycznie zaczyna przesyłać adekwatną kwotę na konto. Wniosek, który umożliwia pobieranie emerytury w Niemczech, trzeba złożyć do Deutsche Rentenversicherung. Razem z podaniem przekazać należy odpowiednią dokumentację, na którą składają się m.in. dokument tożsamości, numer ubezpieczenia socjalnego oraz numer identyfikacji podatkowej. Kto może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku? Konieczne jest spełnienie konkretnych warunków:

  • praca na terenie Niemiec przez przynajmniej 12 miesięcy;
  • opłacane ubezpieczenie emerytalne;
  • odprowadzanie przynajmniej minimalnych składek;
  • osiągnięcie wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 67 lat, jednak posiadając odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy, na emeryturę w Niemczech można przejść mając 63 lata.

Podatek od niemieckiej emerytury

Emerytura w Niemczech jest opodatkowana. Wynika to stąd, że w okresie aktywności zawodowej koszty związane z odprowadzaniem ubezpieczenia i składek na emeryturę można odpisać od podatku. Rozliczenie nie jest najprostsze, ponieważ pod uwagę brane są różne, na pozór niepołączone ze sobą dane. Należą do nich: rok przejścia na emeryturę wraz z obowiązującą wówczas kwotą wolną od podatku dla emerytur, podstawowa kwota wolna od podatku oraz część poniesionych wydatków na życie. Po ich uwzględnieniu podatek dla pozostałej kwoty wynosi 14% lub więcej, w zależności od progu podatkowego.

Wysokość emerytury w Niemczech – jak to policzyć?

Obliczenie wysokości świadczenia również nie należy do najprostszych działań rachunkowych. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak wspominane już ubezpieczenie, staż pracy, moment przejścia na emeryturę oraz iloczyn punktów emerytalnych i współczynnika wartości emerytury. Ostatnie wydaje się najbardziej skomplikowane – za każdy rok, w którym zarobki utrzymywały się na poziomie średniej pensji rocznej, rezydent niemiecki otrzymuje jeden punkt. W momencie przechodzenia na emeryturę w Niemczech jej wysokość będzie iloczynem sumy punktów emerytalnych z obowiązującą wartością współczynnika emerytur.

Zgodnie z informacjami z raportu rządu federalnego, średnie wysokości emerytur w Niemczech dla par wynoszą obecnie:

  • 2989 euro (Niemcy Zachodnie);
  • 2577 euro (Niemcy Wschodnie).

Średnia niemiecka emerytura wśród mężczyzn:

  • 1875 euro (Niemcy Zachodnie);
  • 1563 euro (Niemcy Wschodnie).

Średnia niemiecka emerytura wśród kobiet:

  • 1617 euro (Niemcy Zachodnie);
  • 1567 euro (Niemcy Wschodnie).
Artykuł partnera
Słowa kluczowe:
emerytura

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x