Czy rodzic może obserwować lekcję online

Michał Łyszczarz

Autor: Michał Łyszczarz

Dodano: 20 listopada 2020
Czy rodzic może obserwować lekcję online
Pytanie:  Rodzic wnosi o wygenerowanie loginu i hasła dostępu do platformy Microsoft Teams 365 aby mógł być obecny w czasie trwania zajęć dziecka. Obserwacja zajęć przez rodzica miałaby się odbywać z miejsca pracy rodzica (w dowolnym momencie). Czy dyrektor musi w takiej sytuacji udostępnić login i hasło w takim celu?
Odpowiedź: 

Nie. Nie ma podstaw do udostępnienia rodzicowi prawa dostępu do platformy informacyjnej, która wykorzystywana jest to realizacji zajęć. 

Kto może mieć dostęp do lekcji

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dyrektor jednostki systemu oświaty odpowiada za organizację realizacji zadań tej jednostki, w tym zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć, w tym:

  • ustala, czy uczniowie i nauczyciele mają dostęp do infrastruktury informatycznej, oprogramowania i internetu umożliwiających interakcję między uczniami a nauczycielami prowadzącymi zajęcia;
  • zapewnia każdemu uczniowi lub rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia oraz przekazuje im informację o formie i terminach tych konsultacji;

Z przepisów tych wynika, że dostęp do infrastruktury informatycznej umożliwiającej realizację zajęć zdalnych powinien zostać zapewniony uczniom oraz nauczycielom.

Uwaga

Nie ma zatem podstaw do uczestnictwa przez rodziców w zajęciach zdalnych, podobnie, jak nie prowadzi się zajęć stacjonarnych z udziałem rodziców, za wyjątkiem specjalnych okazji w rodzaju dni otwartych szkoły.

Konsultacje zamiast obserwacji

Rodzice mają natomiast zapewniony dostęp do informacji o postępach ucznia, a w razie zaistnienia potrzeby wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości mają prawo do konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia. 

Podstawa prawna: 
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493) - § 1 ust. 1 pkt 3.
Michał Łyszczarz

Autor: Michał Łyszczarz

Ekspert prawa oświatowego i samorządu terytorialnego. Współautor komentarzy do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego i samorządowego. Wieloletni pracownik Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie zatrudniony w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x