Policjanci nie muszą wnioskować na piśmie o dane pacjentów

Agnieszka Kręcisz-Sarna

Autor: Agnieszka Kręcisz-Sarna

Dodano: 20 września 2018
Policja będzie mogła zmusić kierowców do badania trzeźwości.
Pytanie:  Często policjanci w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych zwracają się do izby przyjęć szpitala psychiatrycznego z pytaniami dotyczącymi pacjentów m.in. o obecność osoby poszukiwanej. Czy powinni składać pisemny wniosek o udostępnienie informacji?
Odpowiedź: 

Nie. Policjant w ramach wykonywania obowiązków służbowych może żądać w formie elektronicznej lub ustnie udzielenia niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji publicznej oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej.

Wniosek w formie elektronicznej lub ustnej

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o Policji policjanci wykonując czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe mają prawo żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej. Wymienione instytucje, organy i przedsiębiorcy są obowiązani, w zakresie swojego działania, do udzielenia tej pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa.

Zgodnie z rozporządzeniem RM z 29 września 2015 r. żądanie udzielenia niezbędnej pomocy doręcza lub przekazuje drogą elektroniczną właściwy organ Policji lub policjant działający z upoważnienia tego organu. Jednakże żądanie udzielenia pomocy może być także zgłoszone ustnie przez każdego policjanta, który potrzebuje niezbędnej pomocy:

  • w sytuacjach niecierpiących zwłoki, w szczególności w przypadku wykonywania przez policjanta czynności służbowych w celu ratowania życia, zdrowia lub wolności człowieka albo ochrony mienia oraz w trakcie pościgu za sprawcą czynu zabronionego pod groźbą kary,
  • przy wykonywaniu czynności służbowej na pisemne polecenie sądu, prokuratora lub organu administracji publicznej.

Obowiązki po stronie Policji

Policjant, zgłaszając ustnie żądanie udzielenia niezbędnej pomocy, zobowiązany jest poinformować osobę, do której zgłasza żądanie, o działaniu w sytuacji niecierpiącej zwłoki albo na polecenie sądu, prokuratora lub organu administracji publicznej. Ponadto ma obowiązek przekazać tej osobie wszystkie te informacje, które zobowiązany jest podać przy składaniu żądania drogą elektroniczną. Żądanie udzielenia niezbędnej pomocy zgłoszone ustnie wymaga potwierdzenia w sposób określony w § 19 ust. 2 rozporządzenia RM z 29 września 2015 r..

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 września 2015 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1565).
Agnieszka Kręcisz-Sarna

Autor: Agnieszka Kręcisz-Sarna

radca prawny, ekspert z zakresu postępowania administracyjnego. Prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców oraz świadczy pomoc prawną dla jednostek sektora finansów publicznych, m.in. dla organów nadzoru budowlanego

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x