Nie można karać inspektora ochrony danych za wykonywanie obowiązków

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 4 stycznia 2017
Nie można karać inspektora ochrony danych za wykonywanie obowiązków

Grupa Robocza Art. 29 wskazuje, w jakich sytuacjach nie będzie można zwolnić inspektora ochrony danych za wykonywanie obowiązków.

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych inspektor ochrony danych nie może być odwołany ani karany przez administratora ani podmiot przetwarzający za wypełnianie swoich zadań. Wymóg ten wzmacnia autonomię inspektora ochrony danych. Pomaga też zapewnić, ochronę przy wykonywaniu przez niego zadań związanych z ochroną danych osobowych – podkreśla Grupa Robocza Art. 29 w swoich wytycznych. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych zabrania karania inspektora ochrony danych za wykonywanie swoich obowiązków.

Przykład

Inspektor może uznać, że określony proces przetwarzania danych wiąże się z dużym ryzykiem i należy przed jego rozpoczęciem przeprowadzić ocenę skutków przetwarzania. Administrator nie zgadza się jednak z jego stanowiskiem. W takiej sytuacji inspektor ochrony danych nie może zostać zwolniony za udzielenie takiej porady.

Grupa Robocza Art. 29 poprzez kary dla inspektora ochrony danych rozumie nie tylko zwolnienie, ale także np. uniemożliwienie awansu czy ograniczenie korzyści pracowniczych. Jak podkreśla Grupa Robocza, kary te nie muszą być w praktyce stosowane, wystarczy samo zagrożenie nałożeniem takiej kary.

Będzie można zwolnić inspektora ochrony danych zgodnie z prawem np. w przypadku kradzieży, fizycznego, psychicznego lub seksualnego wykorzystywania albo w sytuacji podobnego wykroczenia. Zakaz zwolnienia inspektora odnosi się do wykonywania przez niego obowiązków związanych z ochroną danych.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych nie wskazuje, kiedy inspektor może być zwolniony lub zastąpiony inną osobą. Jednak jak podkreśla Grupa Robocza, im bardziej stabilna jest umowa z inspektorem i im większe daje gwarancje ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie on w stanie działać w sposób niezależny. Grupa Robocza twierdzi, że wysiłki organizacji w tym zakresie są pożądane.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel