ABI muszą automatycznie stać się inspektorami ochrony danych

Dodano: 16 stycznia 2017
ABI muszą automatycznie stać się inspektorami ochrony danych

GIODO twierdzi, że w nowej ustawie o ochronie danych osobowych powinny znaleźć się przepisy przejściowe, zgodnie z którymi zarejestrowani ABI staliby się z mocy prawa inspektorami ochrony danych.

W opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jednym z przepisów, które powinny się znaleźć w nowej ustawie o ochronie danych osobowych, w związku z koniecznością wdrożenia ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, jest przepis przejściowy, zgodnie z którym ABI zarejestrowani przed 25 maja 2018 r. w ogólnokrajowym, jawnym rejestrze administratorów bezpieczeństwa informacji staliby się z mocy prawa inspektorami ochrony danych osobowych.

Zdaniem GIODO obecny status i kompetencje administratorów bezpieczeństwa informacji, który obowiązuje od 1 stycznia 2015 r., miał na celu przygotowanie tej grupy osób do wymogów określonych ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych, jak również związaną z tym postępującą profesjonalizacją osób pełniących tę funkcję. W ocenie GIODO spowoduje ono, że administratorzy bezpieczeństwa informacji, którzy spełnili wszystkie wymagane kryteria, będą mogli dalej pełnić swoją funkcję bez konieczności powoływania ich na stanowisko inspektora ochrony danych.

Źródło:

GIODO

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel