Aktualny

Dobrowolne szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 – na jakiej podstawie przetwarzać ich dane?

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 30 sierpnia 2021
Dobrowolne szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 – na jakiej podstawie przetwarzać ich dane?

Obecnie najbardziej rekomendowaną metodą przeciwdziałania epidemii COVID-19 jest stosowanie szczepień. Zagadnienia związane ze szczepieniami ochronnymi uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zasadą jest, że w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych. Nie są wykluczone sytuacje, w których pracodawcy będą oferowali bonusy dla pracowników, którzy się zaszczepili. Sprawdź, na jakiej podstawie przetwarzać ich dane osobowe.

Dowiedz się:

  • jaka jest podstawa przetwarzania informacji o zaszczepieniu na potrzeby dodatkowych świadczeń przez pracowników,

  • czy można obyć się bez zgody pracownika,

  • czy są planowane nowe przepisy w tym zakresie.

Wątpliwości wśród ekspertów

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat możliwości oczekiwania przez pracodawców na podanie przez pracowników informacji o zaszczepieniu się - przykładowo na potrzeby zwolnienia zaszczepionych pracowników z obowiązku noszenia maseczek w zakładach pracy czy stosowania różnych „bonusów” pracowniczych.

Uwaga na naruszenie praw pracowniczych

Na chwilę obecną ani rozporządzenie RODO ani przepisy krajowe nie dają jednak pracodawcom bezpośrednich instrumentów prawnych oczekiwania udostępnienia informacji o zaszczepieniu się.

Uwaga

Wprowadzenie programu bonusów dla pracowników powiązanego z faktem zaszczepienia się - oraz potrzebą udokumentowania tej okoliczności może zostać ocenione jako działanie dyskryminujące pracowników nie zaszczepionych przykładowo przez inspektora pracy.

Pozostaje zgoda pracownika

Oczywiście pracownicy mogą dobrowolnie wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o zaszczepieniu się. Jednak na chwilę obecną jak się wydaje jest to jedyna podstawa prawna przetwarzania takiej informacji przez pracodawców.

Uwaga

Warto podkreślić, że w krótkim czasie projektowane są zmiany przepisów na podstawie których pracodawcy będą mieli dostęp do informacji o zaszczepionych pracownikach - i tym samym na zasadzie przeciwieństwa o pracownikach niezaszczepionych.

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Prawnik, absolwent WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 roku specjalizuje się w prawie pracy oraz kontroli PIP. Współpracował m.in. z MPiPS, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy i czołowymi wydawnictwami. Współautor komentarza do Kodeksu pracy i ustawy o PIP oraz licznych analiz prawnych.

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x