TSUE: Facebook i operator strony tak samo odpowiedzialni za dane osobowe

Dodano: 6 czerwca 2018
TSUE: Facebook i operator strony tak samo odpowiedzialni za dane osobowe

W wyroku z 5 czerwca 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że administrator strony na portalu Facebook jest na równi z Facebookiem odpowiedzialny za ochronę danych osobowych osób odwiedzających ten profil.

Sprawa rozpatrywana przez trybunał dotyczyła sporu między niemieckim regionalnym organem ds. ochrony danych osobowych (Unabhängiges Landeszentrum für Datenschutz Schleswig-Holstein, Niemcy) a prywatną spółką specjalizującą się w dziedzinie edukacji, która świadczyła swoje usługi za pomocą fanpage’a na Facebooku (Wirtschaftsakademie Schleswig-Holstein GmbH). Chodziło o to, czy decyzja organu ds. ochrony danych w sprawie nakazu dezaktywacji fanpage’a spółki prowadzonego na Facebooku jest zgodna z prawem.

Spółka używała sieci społecznościowej do przechowywania plików cookie na dyskach twardych użytkowników w celu zbierania danych na ich temat, bez informowania o tym użytkowników. Niemiecki organ ochrony danych osobowych nakazał firmie zaprzestanie tego procederu i dezaktywację jej fanpage’a. Spółka wniosła skargę na tę decyzję do niemieckiego sądu administracyjnego, stwierdzając, że nie ponosi odpowiedzialności za przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na Facebooku, dlatego wszelkie działania należy kierować przeciwko temu portalowi.

Sprawa trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że administratorem danych osobowych użytkowników Facebooka oraz osób, które odwiedzają utworzone na nim profile, jest ten portal. Trybunał stwierdził jednak, że administrator fanpage’a ponosi wspólnie z Facebookiem odpowiedzialność za przetwarzanie danych. Administrator fanpage’a bierze bowiem udział w określaniu celów i sposobów przetwarzania danych osobowych osób, które odwiedzają jego profil. Trybunał podkreślił, że to, iż prywatna spółka korzysta z platformy oferowanej przez Facebooka, nie zwalnia jej z obowiązków związanych z ochroną danych osobowych.

Źródło:
  • Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 5 czerwca 2018 r. w sprawie Unabhängiges Landeszentrum für Datenschutz Schleswig-Holstein / Wirtschaftsakademie Schleswig-Holstein GmbH (C-210/16).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Biblioteka ABI

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel