PE za ochroną danych przekazywanych do USA

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 2 grudnia 2016
Umowa parasolowa między UE a USA

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za przyjęciem tzw. umowy parasolowej. Dotyczy ona przekazywania danych osobowych z UE do USA dla celów egzekwowania prawa, w tym walki z terroryzmem.

W środę 30 listopada na sesji plenarnej odbyła się debata, a w czwartek 1 grudnia głosowanie nad umową między Stanami Zjednoczonymi a UE w sprawie ochrony informacji osobowych powiązanych z zapobieganiem przestępstwom, ich śledzeniem, wykrywaniem i ściganiem (tzw. umowa parasolowa). Umowa uzyskała szerokie poparcie posłów, za było 481 parlamentarzystów.

Umowa parasolowa obejmuje wszystkie transfery danych osobowych, takich jak nazwiska, adresy lub informacje o karalności, wymienianych między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w celu zapobiegania, wykrywania i ścigania przestępstw, w tym terroryzmu.

Umowa ma zagwarantować wysokie standardy i solidne prawa dla obywateli po obu stronach Atlantyku w sytuacjach, gdy wymieniane są dane między organami policji i wymiaru sprawiedliwości. „Prawa podstawowe obywateli będą nareszcie lepiej chronione niż obecnie, gdy odbywa się to po prostu na zasadzie wzajemnego uznawania dzisiejszych niskich standardów” – powiedział po głosowaniu poseł sprawozdawca Jan Philipp Albrecht.

Uwaga

Trzeba pamiętać, że umowa parasolowa nie jest podstawą prawną do przekazywania danych osobowych do USA. Ma ona chronić informacje, które już zostały przekazane.

W wyniku porozumienia obywatele po obu stronach Atlantyku będą mieli prawo do:

  • informacji w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych,

  • poprawienia błędnych informacji,

  • odwołania się do sądu.

Umowa ustanawia także ograniczenia w zakresie przetwarzania danych wrażliwych, dalszego ich przekazywania i okresów przetrzymywania danych.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel