Chcesz opatentować wynalazek? Umów się na doradztwo patentowe

Dodano: 27 października 2022
Dokument archiwalny
office-workers-working-together-as-team (1)

Wynalazki, czyli nowe i innowacyjne rozwiązania techniczne, warto chronić patentami. Wygląd produktu można zarejestrować jako design. Z kolei markę i logo chroni się jako znaki towarowe. Jak podejść do ochrony własności intelektualnej? Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa patentowego.

Rzecznik patentowy najlepszym doradcą w sprawach własności przemysłowej

Do spraw z zakresu własności przemysłowej zaliczamy ochronę wynalazków, designów, znaków towarowych (czyli marki, logo, sloganu), a także kwestie związane z nieuczciwą konkurencją.

Zawód rzecznika patentowego polega na świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej, w tym usług doradztwa patentowego.

Aby zdobyć uprawnienia rzecznika patentowego, należy ukończyć studia wyższe, a następnie odbyć 3-letnią aplikację rzecznikowską. Po ukończeniu aplikacji trzeba zdać egzamin państwowy, który weryfikuje wiedzę w zakresie prawa i techniki. Proces ten pozwala rzecznikowi patentowemu na zdobycie szerokiej wiedzy w zakresie możliwości ochrony własności intelektualnej klienta.

Jeśli rzecznik patentowy ma tytuł inżyniera, to jego wiedza pozwoli na lepsze zrozumienie i doradzenie klientowi w zakresie zagadnień technicznych, w tym ochrony patentowej rozwiązań o charakterze mechanicznym lub IT. Jeśli z kolei rzecznik przed odbyciem aplikacji ukończył studia w zakresie tzw. life science, z pewnością warto zwrócić się do niego po poradę w związku z wynalazkami w dziedzinie chemii, farmacji czy biotechnologii.

W czym może pomóc Ci rzecznik patentowy?

Rzecznicy patentowi często oferują swoje usługi w ramach kancelarii patentowej. Kancelaria patentowa czasem nazywana jest więc kancelarią rzeczników patentowych lub kancelarią prawa patentowego, a potocznie bywa określana jako biuro patentowe. Kancelarii patentowej nie należy jednak mylić z Urzędem Patentowym.

Urząd Patentowy RP z siedzibą w Warszawie udziela patentów na wynalazki, praw z rejestracji wzorów przemysłowych (designów), a także praw ochronnych na znaki towarowe i wzory użytkowe – w odniesieniu do terytorium Polski.

Rzecznik patentowy może pełnić funkcję profesjonalnego pełnomocnika i reprezentować swoich klientów w sprawach toczących się przed Urzędem Patentowym. Co więcej, polski rzecznik patentowy może występować w sprawach swoich klientów dotyczących znaków towarowych i designów chronionych w całej Unii Europejskiej – przed Urzędem UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a także przed Biurem Międzynarodowym WIPO w sprawach międzynarodowych rejestracji znaków towarowych i designów i międzynarodowych zgłoszeń wynalazków w trybie PCT.

Oznacza to, że rzecznik patentowy ma szeroką wiedzę z zakresu różnych procedur ochrony przedmiotów własności przemysłowej, a więc doradzi przedsiębiorcy i pomoże wybrać mu najwłaściwszą strategię ochrony jego wynalazków, designów, marki i logo.

Przed rozpoczęciem używania nowej marki, wypuszczeniu na rynek nowego wzornictwa produktu, czy opublikowaniem nowatorskiego rozwiązania technicznego warto zatem zwrócić się do kancelarii patentowej z prośbą o poradę, jak najlepiej zabezpieczyć swoje prawa, by mieć silne i skuteczne narzędzia prawne na wypadek, gdy podmioty trzecie próbowałyby podrabiać naszą technologię, design czy markę.

Specjaliści z kancelarii patentowej wykonają między innymi badania legalności używania i zdolności rejestrowej znaku towarowego i doradzą, czy jego używanie jest bezpieczne – z usługi doradztwa patentowego można skorzystać w Patentbox. Rzecznicy patentowi zajmą się również badaniami stanu techniki i badaniami zdolności patentowej wynalazków – istotnymi, gdy chcemy ubiegać się o patent.

Dlaczego warto zwrócić się do kancelarii patentowej?

Konsultowanie tak istotnych kwestii, jak ochrona własności intelektualnej przedsiębiorstwa z podmiotem niemającym takiego przygotowania, jakim dysponuje rzecznik patentowy, może być ryzykowne dla interesów firmy.

Konsultując się z rzecznikiem patentowym, mamy pewność, że naszą sprawą zajmuje się odpowiednio przygotowany profesjonalista posiadający specjalistyczną wiedzę, doświadczenie i znajomość orzecznictwa z zakresu spraw własności przemysłowej.

Artykuł partnera

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x