Czy ABI może być kontrolowany przez podmioty zewnętrzne – opinia SABI

Dodano: 29 marca 2017
Czy ABI może być kontrolowany przez podmioty zewnętrzne – opinia SABI

Stowarzyszenie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji przedstawiło opinię, którą na jego zlecenie przygotował dr Grzegorz Sibiga. Dotyczy ona wykonywania zadań przez ABI.

Administrator bezpieczeństwa informacji jest bezpośrednio podległy kierownikowi jednostki organizacyjnej. Ma to zagwarantować mu niezależność w wykonywaniu swoich zadań. Administrator danych może jednak skorzystać z innych podmiotów, które będą go wspierać w realizacji obowiązków związanych z ochroną danych – działu prawnego, konsultantów, audytorów czy prawników – czytamy w opinii.

ADO może także korzystać ze specjalistycznego wsparcia, aby ocenić pracę ABI. Jak wynika z opinii, działanie innych osób, które wspierają ADO w wykonywaniu obowiązków, musi być zgodne z przepisami dotyczącymi ABI. Ważne jest, żeby administrator bezpieczeństwa informacji miał dostęp do informacji o czynnościach innych osób oraz możliwość ich oceny, przynajmniej w ramach dokonywanych przez niego sprawdzeń oraz realizowanego nadzoru nad dokumentacją przetwarzania danych osobowych. Poza tym, działania innych osób nie mogą w pełnym zakresie powielać zadań ABI, ani prawnych form jego działania. Inne osoby nie mogą również ingerować w działalność ABI w sposób naruszający jego niezależność. Nie wyklucza to jednak możliwości kierowania do ABI postulatów czy sugestii co do jego działalności.

ABI może kontrolować inne osoby zajmujące się ochroną danych

Jak wynika z opinii, administrator bezpieczeństwa informacji może realizować swoje obowiązki, które polegają na sprawdzaniu zgodności przetwarzania danych z przepisami, względem innych osób zajmujących się ochroną danych osobowych u ADO. W szczególności może prowadzić sprawdzenie odnoszące się do ich prac oraz nadzorować ich udział w tworzeniu czy wdrażaniu dokumentacji przetwarzania danych osobowych. Najbardziej pożądanym scenariuszem jest współpraca ABI z takimi osobami w celu wypracowania optymalnych rozwiązań w zakresie ochrony danych osobowych – czytamy w opinii.

Przeczytaj całą opinię:

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel