Czy można nagrywać egzamin poprawkowy w szkole

Michał Łyszczarz

Autor: Michał Łyszczarz

Dodano: 18 sierpnia 2021
Egzamin poprawkowy

Stosowanie jakiejkolwiek formy monitoringu w pracy szkoły podlega zasadom uregulowanym w ustawie Prawo oświatowe. Czy taki monitoring może posłużyć do rejestrowania przebiegu egzaminu poprawkowego? Odpowiedź poniżej.

Monitoring w szkole – warunki wprowadzenia

Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły może wprowadzić szczególny nadzór nad pomieszczeniami szkoły lub placówki lub terenem wokół szkoły lub placówki w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).

Uwaga

Wprowadzenie monitoringu w szkole wymaga:

  • uzgodnienia z organem prowadzącym szkołę,
  • przeprowadzenia konsultacji z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim.

Nie można rejestrować dźwięku

To dyrektor szkoły lub placówki jest upoważniony do wprowadzenie monitoringu, przy czym przez monitoring należy rozumieć wyłącznie środki techniczne umożliwiające rejestrację obrazu. Przepis ten nie obejmuje możliwość instalowania urządzeń rejestrujących wyłącznie dźwięk. Wprowadzenie monitoringu jest obwarowane szeregiem warunków, jakie musi spełnić dyrektor, aby tego rodzaju środki techniczne zastosować, do których to warunków należy m. in. konsultacja z radą rodziców.

Ograniczenia w stosowaniu monitoringu 

Nawet jednak po spełnieniu wszystkich wymienionych warunków formalnych monitoring nie może być prowadzony w sposób dowolny.

Uwaga

Monitoring nie może obejmować:

  • pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,
  • pomieszczeń, w których uczniom jest udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna,
  • pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników,
  • pomieszczeń sanitarnohigienicznych,
  • gabinetu profilaktyki zdrowotnej,
  • szatni i przebieralni.

Ograniczenia te nie obowiązują, jeżeli stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne ze względu na istniejące zagrożenie dla realizacji celu określonego w art. 108a ust. 1 Prawa oświatowego i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób, w szczególności zostaną zastosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.

Egzamin poprawkowy można jedynie protokołować

Takie zasady stosowania monitoringu wykluczają jego praktyczne zastosowanie w czasie egzaminu poprawkowego. Poza tym nagrywania przebiegu egzaminu nie przewiduje również rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, regulujące m.in. zasady przeprowadzania egzaminów poprawkowych. Regulacja § 16 ust. 7 tego aktu przewiduje jedną formę dokumentowania przebiegu egzaminu, a jest nią protokół, zawierający:

  • nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin;
  • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;
  • termin egzaminu;
  • imię i nazwisko ucznia;
  • zadania egzaminacyjne;
  • ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
Uwaga

Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

Podstawa prawna: 
Michał Łyszczarz

Autor: Michał Łyszczarz

Ekspert prawa oświatowego i samorządu terytorialnego. Współautor komentarzy do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego i samorządowego. Wieloletni pracownik Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie zatrudniony w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

WIDEOSZKOLENIA »

Wideo: Przegląd orzecznictwa (sierpień – listopad 2022 r.) – cz. III – decyzje zagranicznych organów nadzorczych

Wideo: Przegląd orzecznictwa (sierpień – listopad 2022 r.) – cz. III – decyzje zagranicznych organów nadzorczych

Poznaj najważniejsze orzeczenia zagranicznych organów nadzorczych. W podsumowaniu poruszamy zagadnienia związane m.in. z geolokalizacją, prawem dostępem do danych, cyberatakiem na gminę czy rozpoznawaniem twarzy.

08.12.2022 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x