Ocena skutków dla ochrony danych

Jeżeli dany rodzaj przetwarzania - w szczególności z użyciem nowych technologii - ze względu na swój charakter, zakres, kontekst i cele z dużym prawdopodobieństwem może powodować wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, administrator przed rozpoczęciem przetwarzania dokonuje oceny skutków planowanych operacji przetwarzania dla ochrony danych osobowych. Ten dział zawiera materiały dotyczące wskazanej oceny.

Jak dokumentować analizę ryzyka i DPIA – 7 wskazówek dla administratora

0321ba9e6c33b285a6187869f5eeff49fc769559-xlarge (1)

Tzw. ogólna analiza ryzyka to obowiązek każdego administratora danych osobowych. Jest to wymóg oceny, czy przetwarzanie danych osobowych w konkretnej organizacji generuje ryzyka i jakiego rodzaju. Z kolei obowiązek przeprowadzenia oceny skutków dla ochrony danych (DPIA), powstaje tylko w sytuacjach określonych RODO. O ile przed wejściem w życie RODO nacisk był kładziony na spełnienie wymogów formalnych (w tym posiadanie dokumentacji, którą można było opracować raz i praktycznie o niej zapomnieć), o tyle aktualnie istotne jest to, aby nie dochodziło do naruszeń danych osobowych. To na administratorze ciąży bowiem obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych. Dlatego w obydwu przypadkach zgodnie z regułą rozliczalności należy udokumentować przeprowadzenie oceny, ale także wyciągnięte na ich podstawie wnioski. W ten sposób organizacja zabezpieczy się przed ewentualnymi karami za naruszenie przepisów o ochronie danych.

Tematyka

Analiza ryzyka
Cyberbezpieczeństwo
Ochrona danych w czasie pandemii

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz problem związany z ochroną danych osobowych? Napisz do nas i dowiedz się, jak powinieneś postąpić. Nasz ekspert odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Zadaj pytanie ekspertowi »

Czat z ekspertem

Zadawaj pytania na żywo, prowadź dyskusję i rozwiąż swoje problemy związane z ochroną danych osobowych.

Sprawdź kiedy »

Nasi eksperci przygotują dokumentację ODO zgodną z Twoimi potrzebami

Sprawdź usługi dodatkowe

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel