Uwaga na fałszywych kontrolerów!

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Dodano: 6 sierpnia 2018
Dane osobowe nie są na sprzedaż

Urząd Ochrony Danych Osobowych w specjalnym komunikacie ostrzega przed oszustami, którzy podają się za kontrolerów Urzędu. Zalecane jest zachowanie ostrożności i weryfikowanie tożsamości zgłaszających się do kontroli.

Legitymacja z hologramem

UODO podkreśla, że w w ostatnim czasie do przedsiębiorców zaczęły zgłaszać się osoby podające się za kontrolerów z Urzędu. Zdarzały się nawet przypadki, że takie osoby okazywały sfałszowane legitymacje i upoważnienie do kontroli. W związku z tym zalecana jest szczególna ostrożność i i baczniejsze weryfikowanie tożsamości zgłaszających się osób. Warto pamiętać, że legitymacje kontrolerów UODO powinny być opatrzone hologramem.

Uwaga

Wzór legitymacji, którą posługują się kontrolerzy UODO jest określony w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów imiennego upoważnienia i legitymacji służbowej inspektora Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

UODO przypomina również, że co do zasady każda kontrola jest poprzedzona pisemnym zawiadomieniem wystosowanym do kontrolowanego administratora.

Możliwość telefonicznej weryfikacji kontrolera

W przypadku wątpliwości co do wiarygodności osoby, która okaże dokumenty upoważniające do kontroli, UODO rekomenduje dokonanie telefonicznej weryfikacji danej osoby, czy rzeczywiście jest tą, za którą się podaje i jest upoważniona przez Prezesa UODO do przeprowadzenia kontroli. Zweryfikować można imię i nazwisko osoby, numer legitymacji oraz fakt wydania upoważnienia do prowadzenia kontroli w danym podmiocie.

Uwaga

Kontrolera można zweryfikować pod numerem 22/531-07-71.

Źródło:
  • Strona internetowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (uodo.gov.pl).
Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego, redaktor licznych publikacji

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel