UODO radzi: jak zareagować na wyciek swoich danych

Dodano: 30 grudnia 2019
aae223a699d904cabdf3a8c49e4ea0e6faab14a9-xlarge(8)

Dostęp osoby nieuprawnionej do danych osobowych może być wynikiem różnych zdarzeń np. ataku hakera, zgubienia korespondencji, czy braku zabezpieczenia danych na serwerze. Jak w takiej sytuacji powinien zareagować podmiot danych? Rad w tym zakresie udziela Prezes UODO.

3 rady na wypadek podejrzenia kradzieży tożsamości

W razie nieuprawnionego dostępu do danych osobowych należy przede wszystkim zminimalizować ewentualne negatywne konsekwencje wykorzystania danych. Przede wszystkim jeżeli dana osoba podejrzewa, że mogła paść ofiarą kradzieży tożsamości (lub jeżeli ta kradzież miała miejsce), to powinna ona:

  • niezwłocznie zgłosić się na Policję celem unieważnienia dowodu osobistego (kradzieży nie zgłasza się w urzędzie gminy ani informować Prezesa UODO),
  • zgłosić zdarzenie bankowi, w którym dana osoba na konto, celem zastrzeżenia tego dokumentu przed nieuprawnionym użyciem (dotyczy to także przypadku zgubienia dokumentu z danymi).
  • założyć konto w systemie informacji kredytowej i gospodarczej, celem monitorowania swojej aktywności kredytowej.

Uwaga na to, co podajemy w sieci

To jednak nie wszystko. Należy zwracać szczególną uwagę na to, jakie dane podaje się w internecie. Należy dokładnie analizować komunikaty zawarte m.in. w wiadomościach SMS czy e-mail. W ten sposób możemy uniknąć np. ataku phishingowego, który zmierza do wyłudzenia dodatkowych danych lub uzyskania danych dostępowych do internetowych systemów bankowych bądź innych usług, z których dana osoba korzysta. Nie trzeba dodawać, że, gdy taki atak się powiedzie, jego konsekwencje mogą być opłakane.

Źródło:
  • Strona internetowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (uodo.gov.pl).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel