UODO radzi: jak dbać o swoje dane osobowe podczas urlopu

Dodano: 4 lipca 2019
1f312d6b52a22f782a7ef421ee6bcf127862e9fd-xlarge

Podczas wakacji rozliczne podmioty przetwarzają nasze dane osobowe. Musimy być świadomi ryzyka ich nielegalnego wykorzystania. Dlatego warto skorzystać z rad, które na swojej stronie internetowej przedstawia Prezes UODO.

5 rad UODO

  1. Nie pozostawiajmy nikomu swojego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy) np. w zastaw za wypożyczany sprzęt rekreacyjny. Może on bowiem zostać skopiowany i użyty w nielegalnym celu (np. do zaciągnięcia pożyczki). Podmiot, który zatrzyma nasz dokument tożsamości, naruszyłby reguły zgodności z prawem, ograniczenia celu oraz adekwatności (art. 5 RODO). Dotyczy to również zameldowania w hotelu.
  2. Nie pozwalajmy wykonywać kserokopii dokumentu tożsamości. Naraża nas to bowiem na opisane wyżej ryzyko. Zamiast tego możemy zgodzić się na spisanie z dokumentu informacji, które będą pomocne przy dochodzeniu ewentualnych roszczeń (przykładowo za zniszczony sprzęt) np. imienia i nazwiska czy numeru PESEL.
  3. Żądaj usunięcia danych osobowych spisanych z dokumentu tożsamości po zwrocie wypożyczonego sprzętu i sprawdzeniu jego stanu.
  4. Nie zgadzaj się na wypełnianie dodatkowych formularzy z danymi w zamian za rożnego rodzaju zniżki czy rabaty. Nie wiemy bowiem, komu i w jakim celu udostępniamy nasze dane i czy nie zostaną one przekazane innym podmiotom. Realizacja żądania usunięcia danych osobowych staje się wtedy w praktyce niemożliwa do realizacji.
  5. Nie podawaj zbyt dużej liczby danych osobowych pracodawcom, u których ubiegasz się o zatrudnienie tymczasowe np. przy zbiorze owoców lub w gastronomii. Zdarzają się bowiem ogłoszenia o pracę, których celem pozyskanie jak najdokładniejszych informacji na nasz temat. Warto pamiętać, że do celów rekrutacyjnych pracodawca uprawniony jest do pozyskiwania tylko takich danych jak: imię i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
Źródło:
  • Strona internetowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (uodo.gov.pl).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel