UODO radzi: chroń swoje dane, korzystając z aplikacji mobilnych

Dodano: 22 lipca 2019
Aplikacja mobilna

Kilka dni temu na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji opublikowane zostały wskazówki, jak chronić dane osobowe w związku z korzystaniem z aplikacji mobilnych. Problemem, który uzewnętrznił się wraz z rosnącą popularnością aplikacji modyfikującej wizerunki użytkowników, zajął się również Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

5 zasad ochrony danych według UODO

Zwróć uwagę na żądania dostępu

Nim zainstalujesz aplikację, upewnij się, do jakich danych i funkcji naszego urządzenia chce mieć ona dostęp, np. do informacji o naszej lokalizacji, zdjęć, kontaktów czy dokumentów. Istnieje bowiem ryzyko nieuprawnionego dostępu do Twoich danych osobowych

Pamiętaj, że administrator musi minimalizować Twoje dane osobowe  

Upewnij się, czy zakres danych osobowych przetwarzanych w związku z korzystaniem z aplikacji jest adekwatny do celu związanego z jej funkcjonowaniem

Przykład: Oprogramowanie odpowiadające za skanowanie kodów QR albo czytnik e-booków nie powinny wymagać dostępu do Twoich kontaktów czy informacji o lokalizacji.

Zapoznaj się z informacjami producenta dotyczącymi aplikacji

Każdy producent aplikacji przetwarzającej dane osobowe powinien zrealizować wobec użytkownika obowiązek informacyjny.

Zastanów się, czy na wszystko się chcesz zgadzać

Należy mieć na względzie, że twórca aplikacji może chcieć uzyskać Twoją zgodę np. w celach marketingowych, wyświetlania nam spersonalizowanych reklam, powiadamiania o sklepach czy punktach usługowych w pobliżu miejsc, w których się w danym momencie znajdujesz.

Warto rozważyć, czy udzielenie takich zgód jest uzasadnione w świetle Twojego interesu, sprawdzając też, czy wycofanie tych zgód jest równie łatwe, jak udzielenie.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Należy unikać instalowania aplikacji z niepewnych źródeł np. niepochodzących z oficjalnych kanałów dystrybucji. Nie zaszkodzi też śledzenie doniesień medialnych na temat aplikacji mobilnych.  Ewentualnie w razie wątpliwości można podjąć próbę kontaktu z twórcą aplikacji.

Jeśli zaś masz podejrzenie, że dana aplikacja służy do bezprawnego wykorzystywania Twoich danych osobowych, wówczas skontaktuj się z jej producentem, ale też rozważ zgłoszenie naruszenia do Prezesa UODO.

Źródło:
  • Strona internetowa Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (uodo.gov.pl)

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel