„Twoje dane – Twoja sprawa” – UODO zaprasza do udziału w programie edukacyjnym

Dodano: 12 września 2018
konferencja, mikrofony

Urząd Ochrony Danych Osobowych zaprasza szkoły do udziału w IX edycji programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Zgłoszenia do programu można składać do 21 września 2018 r. Patronat honorowy nad Programem sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka.

Program dla szkół i placówek oświatowych

Celem ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie. Dzięki programowi szkoły i placówki oświatowe będą mogły poszerzyć swoją ofertę edukacyjną o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności, by kształtować świadome i odpowiedzialne postawy wśród uczniów. W związku z tym UODO zachęca szkoły i placówki doskonalenia zawodowego nauczycieli do przesyłania zgłoszeń do programu. Termin składania zgłoszeń upływa 21 września 2018 r.

Jak wskazuje Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa – program „Twoje dane – Twoja Sprawa” jest realizowany od 2009 r. i stanowi cenną inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Dzięki programowi wiedzą oni, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas lekcji, pogadanek oraz przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Corocznie do Programu przystępuje ponad 300 szkół i placówek oświatowych, które podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności. Według statystyk rocznie program realizuje ok. 4 000 nauczycieli oraz 40 000 uczniów w całej Polsce.

Dwie fazy programu

Program jest realizowany w dwóch etapach. W pierwszej kolejności wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzają nauczyciele, którzy m.in. biorą udział w dwudniowej konferencji szkoleniowo-informacyjnej, podczas której Urząd Ochrony Danych Osobowych przekazuje im pakiet materiałów edukacyjnych (broszury informacyjne dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne ułatwiające realizację Programu). Materiały te i informacje są obowiązkowo przekazywane również radom pedagogicznym. Następnie zdobytą wiedzę nauczyciele upowszechniają wśród uczniów, zarówno podczas lekcji z różnych przedmiotów, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań.

Webinaria prowadzone przez ekspertów UODO

W ramach programu organizowane są również webinaria „Ochrona danych osobowych w szkołach”. Jest to cykl wykładów online, prowadzonych przez ekspertów z Urzędu Ochrony Danych Osobowych, podczas których omawiane są najbardziej interesujące i nurtujące nauczycieli zagadnienia z zakresu ochrony danych osobowych i prywatności.

Uwaga

Harmonogram IX edycji Programu – rok szkolny 2018/2019

30.08.2018 r. – 21.09.2018 r.

Rekrutacja do Programu poprzez formularz na stronie internetowej www.uodo.gov.pl/tdts

15.10.2018 r. - 16.10.2018 r.            

Uroczysta inauguracja IX edycji - szkolenie „Twoje dane - Twoja sprawa” i przekazanie materiałów edukacyjnych

1.09.2018 r. – 31.05.2019 r.

Okres trwania Programu – działania lokalne – zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, spotkania szkoleniowe rad pedagogicznych oraz wydarzenia tematyczne ze szczególnym uwzględnieniem obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych – 28 stycznia.

Kwiecień/maj 2019 r.

Dwa ogólnopolskie konkursy organizowane przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – dla szkół/ośrodków doskonalenia nauczycieli oraz dla uczniów.

Początek czerwca 2019 r.

Spotkanie podsumowujące realizację IX edycji Programu

Szczegółowe informacje odnośnie IX edycji Programu są dostępne tutaj>>.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel