Transfer danych do USA – ponad 100 skarg w całej Europie

Dodano: 14 października 2020
4649d51c926ad531aac546b2c1da4266b82cd3a5-xlarge

Lipcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie nazywanej potocznie Schrems II wykluczył przekazywanie danych osobowych do USA w oparciu o tzw. Tarczę Prywatności. Na administratorów, w tym również polskich, którzy nadal transferowali dane do Stanów Zjednoczonych, zostało złożone aż 101 skarg – wszystkie z inicjatywy stowarzyszenia Noyb.

 Nie tylko Tarcza Prywatności ale i Standardowe Klauzule Umowne

Skąd taka inicjatywa? W ocenie ekspertów Noyb wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Schrems II wykluczył transfer danych osobowych do podmiotów zlokalizowanych w USA, ponieważ podlegają one amerykańskim przepisom, a te pozwalają służbom wywiadowczym na wgląd do danych osobowych (m.in. FISA 702 czy EO 12.333). Dotyczy to nie tylko przekazywania danych na podstawie Tarczy Prywatności, ale także Standardowych Klauzul Umownych.

Złożone zostało aż 101 skarg. Wskutek ich złożenia trzej administratorzy danych z Liechtensteinu (w tym jeden uniwersytet) zaprzestały dalszego przekazywania danych od USA, usuwając ze swoich stron WWW elementy kodu dla Google Analytics lub Facebook Connect. Pozostałe podmioty nie podjęły jednak takich działań.

Co na to EROD

Sprawa jest na tyle poważna, że zajęła się nią Europejska Rada Ochrony Danych. Utworzyła ona specjalną grupę zadaniową, której celem jest:

  • zbadanie faktów leżących u podstaw skarg,
  • opracowanie zaleceń mających na celu zapewnienie pomocy dla administratorów w związku z zapewnianiem legalnego przekazywania danych osobowych do państw trzecich
  • zapewnienie ścisłej współpracy między członkami rady.
Źródło:
  • Strona internetowa noyb.eu.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel