Sprzedawca może żądać potwierdzenia tożsamości przez osobe, która chce skorzystać z uprawnień przysługujących jej z uwagi na posiadanie Karty Dużej Rodziny w tradycyjnej wersji. W tym celu może legalnie poprosić tę osobę np. o okazanie dowodu osobistego.
Karta Dużej Rodziny to środek identyfikujący członka rodziny wielodzietnej, poświadczający jego prawo do uprawnień ustalonych w trybie określonym w powołanej ustawie lub przyznanych na podstawie przepisów odrębnych (art. 2 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny). KDR może mieć postać dokumentu z tworzywa sztucznego (karta tradycyjna) lub być realizowana przy użyciu oprogramowania dedykowanego dla urządzeń mobilnych (karta elektroniczna).
Karta powinna zawierać:
Zauważmy, że na karcie nie ma zdjęcia. Dlatego właśnie sprzedawca, gdy potencjalny kupujący chce skorzystać z uprawnień wynikających z KDR i posługuje się jej tradycyjną wersją, może zażądać udokumentowania tożsamości. W szczególności jest on uprawniony do żądania okazania dowodu osobistego. Zdaniem UODO, takie żądanie nie jest nadmiarowym przetwarzaniem danych osobowych.
Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi
Czytaj podobne
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody