SKOK nie może zbierać danych potencjalnych spadkobierców

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 2 listopada 2016
SKOK nie może przetwarzać danych potencjalnych spadkobierców

To, że SKOK chce wszcząć postępowanie sądowe, które będzie miało ustalić spadkobierców jego dłużnika, nie jest interesem prawnym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. SKOK nie może żądać udostępnienia danych osobowych takich osób.

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa zwróciła się do prezydenta miasta o udostępnienie danych osobowych spadkobierców jej dłużnika. Prezydent odmówił. Stwierdził, że zamiar wystąpienia do sądu przeciwko spadkobiercom dłużnika nie jest wystarczającym interesem prawnym do udostępnienia ich danych. Decyzję tę utrzymał w mocy Wojewoda Dolnośląski.

SKOK zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA podzielił pogląd prezydenta miasta i Wojewody Dolnośląskiego. Stwierdził, że wskazane przez SKOK osoby niekoniecznie musiały być spadkobiercami, dlatego udostępnienie ich danych nie mieściło się w jego interesie prawnym. WSA orzekł, że żądane przez SKOK dane nie były mu potrzebne do złożenia wniosku o ustalenie spadkobierców.

SKOK zaskarżył również ten wyrok. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny uznał tę skargę za bezzasadną. NSA wyjaśnił, że interesem prawnym nie jest zamiar zainicjowania postępowania sądowego. Sąd stwierdził, że w polskim systemie dziedziczenia sam fakt istnienia wierzytelności nie jest podstawą do udostępnienia danych osobowych, dlatego prezydent miasta słusznie nie udostępnił danych SKOK.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Biblioteka ABI

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel