RPO: Nie można umieszczać numeru PESEL na bilecie

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 19 października 2016
Nie można zamieszczać numeru PESEL na bilecie

Zakres danych osobowych zbieranych przez przewoźników jest zbyt szeroki – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W tej sprawie interweniował już do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich budzą przepisy Prawa przewozowego, które uprawniają do umieszczania na bilecie innych informacji, w tym danych osobowych pasażera, jeżeli jest to niezbędne dla przewoźnika lub organizatora w regularnym przewozie osób.

RPO przypomina, że z uwagi na konstytucyjny standard autonomii informacyjnej obywateli regulacje te powinny zawierać szczegółowy i wyraźnie sprecyzowany katalog danych osobowych, których przetwarzanie przy sprzedaży biletu jest możliwe. Rzecznikowi znane są przypadki nie tylko gromadzenia takich danych, jak PESEL czy adres zamieszkania, ale także zamieszczania tych danych bezpośrednio na karcie miejskiej, co znacząco zwiększa niebezpieczeństwo nieuprawnionego wykorzystania danych w przypadku utraty karty.

Problem ten był już podnoszony przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Mimo że minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przyznał, że umieszczanie na bilecie takich danych osobowych jak PESEL jest uzasadnione, to przepisy, które na to zezwalają, nie zmieniły się do dziś.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel