Prokuratura zatrzymała cztery osoby w związku z „wyciekiem” danych z bazy PESEL

Dodano: 14 grudnia 2017
Prokuratura zatrzymała cztery osoby w związku z „wyciekiem” danych z bazy PESEL

Cztery osoby – komornik z Warszawy, były pracownik kancelarii komorniczej, były asesor komorniczy i ASI z kancelarii komorniczej – zostały zatrzymane w związku z nieuprawnionym pobieraniem danych z bazy PESEL.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych – komorników sądowych. Będąc zobowiązanymi do ochrony danych osobowych, doprowadzili oni do niewłaściwego wykorzystania dostępu i nieuprawnionego wykorzystania danych zawartych w rejestrze PESEL, przez co doszło do ich udostępniania lub umożliwienia dostępu do nich osobom nieuprawnionym. Śledztwo toczy się też w sprawie uzyskania bez uprawniania dostępu do danych osobowych zawartych w rejestrze PESEL przez osoby nieupoważnione.

„Wielki wyciek danych z bazy PESEL”

Śledztwo rozpoczęło się 18 sierpnia 2016 r. w związku z zawiadomieniem Ministerstwa Cyfryzacji o pobieraniu przez kilka kancelarii komorniczych znacznych ilości danych z bazy PESEL. Okoliczności pobierania tych danych wskazywały na popełnienie przestępstwa (m.in. transfer dużej ilości danych pakietami, nocna pora transferu). Podczas śledztwa ustalono, że w kancelarii komornika sądowego Rafała W. mieszczącej się w Warszawie przy Al. Solidarności dochodziło do nieprawidłowości w zakresie wykorzystywania punktu dostępowego rejestru PESEL. Polegały one m.in. na:

  • podłączeniu stanowiska do sprawdzeń w rejestrze PESEL przez zdalny dostęp do siedziby głównej kancelarii,
  • podłączeniu stanowiska do sprawdzeń do Internetu oraz sieci wewnętrznej kancelarii,
  • używaniu skryptu automatyzującego zapytania i pobieranie danych,
  • udostępnieniu osobom nieupoważnionym haseł do systemu Jantar,
  • udostępnianiu osobom nieupoważnionym zatrudnionym w kancelarii komorniczej dostępu do aplikacji Źródło, przez co umożliwiono im dostęp do danych osobowych ponad 350 tys. osób z rejestru PESEL,
  • umożliwianiu osobom nieuprawnionym zatrudnionym w firmie windykacyjnej dostępu do całej bazy danych kancelarii komorniczej – Komornik SQL, obejmującej dane około 1 mln osób,
  • dokonywaniu sprawdzeń przez pracowników kancelarii na rzecz spółki windykacyjnej numerów PESEL osób, wobec których w nie prowadzono w kancelarii postępowań komorniczych.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 7 grudnia 2017 r., na polecenie prokuratora, zatrzymali cztery osoby związane z przestępczym procederem nieuprawnionego pobierania danych z bazy PESEL, w tym komornika sądowego prowadzącego kancelarię komorniczą w Warszawie – Rafała W., byłego pracownika kancelarii komorniczej – Agnieszkę B., byłego asesora komorniczego i jednocześnie pracownika firmy windykacyjnej – Grzegorza G. oraz administratora systemu informatycznego kancelarii – Bartłomieja W. Przeszukanych zostało także 14 nieruchomości na terenie Warszawy i okolic, w tym kancelaria komornicza, siedziby spółek powiązanych z komornikiem oraz biuro rachunkowe. Zabezpieczono dokumentację oraz nośniki danych, które w toku śledztwa zostaną poddane procesowej analizie.

Jakie zarzuty otrzymały zatrzymane osoby

Rafałowi W. prokurator przedstawił zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, poprzez naruszenie zasad bezpieczeństwa korzystania z rejestru PESEL w związku z podłączeniem stanowiska do sprawdzeń w innej lokalizacji niż siedziba kancelarii komorniczej, przekazanie karty dostępowej do stanowiska osobom nieupoważnionym do dostępu do rejestru, umożliwiając im w ten sposób dostęp do rejestru, naruszenie obowiązku zabezpieczenia danych osobowych, których był administratorem, a także zezwolenie na dokonywanie sprawdzeń danych w rejestrze pracownikom firmy windykacyjnej. Są to przestępstwa określone w art. 231 § 2 Kodeksu karnego (kk), art. 269 b § 1 kk, art. 266 § 2 oraz art. 51 ust. 1 i 52 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych.

Rafał W. został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Prokurator zabezpieczył prawie 1,5 mln zł jego majątku na poczet grożących mu kar. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w łącznej wysokości 715 tys. zł.

Agnieszce B. prokurator przedstawił zarzuty ujawnienia wbrew przepisom ustawy oraz przyjętemu na siebie zobowiązaniu haseł dostępu do systemu PESEL, przez co umożliwiała osobom nieupoważnionym dostęp do bazy danych PESEL. Są to przestępstwa określone w art. 269 b § 1 kk, art. 266 § 1 kk i art. 51 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych.

Grzegorzowi G. usłyszał zarzuty dotyczące wykorzystywania i ujawniania przez niego, jako asesora komorniczego, wbrew przepisom ustawy oraz przyjętemu na siebie zobowiązaniu pracownikom firmy windykacyjnej informacji z rejestru PESEL i bazy danych kancelarii komornika sądowego, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaną pracą. Są to przestępstwa określone w art. 266 § 1 kk i art. 51 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych.

Bartłomiejowi W. prokurator przedstawił zarzuty uzyskania bez uprawnienia dostępu do bazy danych PESEL oraz umożliwiania dostępu do tej bazy osobom nieupoważnionym, poprzez uruchomienie i utrzymywanie zdalnego dostępu do bazy danych PESEL w lokalu innym niż siedziba kancelarii komorniczej. Są to przestępstwa określone w art. 267 § 1 kk, art. 266 § 1 kk i art. 51 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych.

Podejrzani Rafał W. i Bartłomiej W. częściowo przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśniania. Grzegorz F. i Agnieszka B. nie przyznali się do zarzucanych im czynów i również złożyli wyjaśniania.

Podejrzanym grożą kary – w zależności od zarzutów – nawet do 10 lat pozbawienia wolności

Źródło:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel