Prezes UODO zweryfikuje legalność procedury udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS

Dodano: 31 lipca 2019
64d6c71e9b5be49a3d3d7ccbd508eef031d00201-xlarge

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Sejmu RP, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zbada zgodność z prawem polskim i europejskim procedury udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS. Szczegóły poniżej

W dniu 30 lipca 2019 upłynął termin na udostępnienie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. 14-dniowy termin liczony jest od dnia doręczenia Kancelarii Sejmu pisemnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 czerwca 2019 r., zobowiązującego do udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS.

Z kolei 29 lipca 2019 r. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w drodze postanowienia wydanego w tym samym dniu (w następstwie postępowania wszczętego z urzędu, mającego na celu zbadanie, czy ujawnienie jest zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych) zobowiązał Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia w jakiejkolwiek formie danych osobowych sędziów, zawartych w wykazach osób popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Z komunikatu wynika, że Kancelaria Sejmu będzie oczekiwać na wydanie przez Prezesa UODO ostatecznej decyzji o dopuszczalności ujawnienia danych osobowych sędziów.

Źródło:

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel