Prezes UODO ostrzega przed oszustami

Dodano: 15 listopada 2018
Depositphotos_4879065_m-2015

W ostatnim czasie wiele firm otrzymało wezwania do zapłaty za rzekome nieprawidłowości w stosowaniu RODO. Prezes UODO zaznacza, że to próba oszustwa i przestrzega przed opłatami.

Zjawisko, przed którym przestrzega Prezes UODO polega na tym, że przedsiębiorca otrzymuje zawiadomienie, iż w wyniku przeprowadzonych „czynności sprawdzających” wykryto u niego nieprawidłowości związane z wymienionymi w wezwaniu przepisami RODO. W związku z tym w zawiadomieniu przedsiębiorca jest wzywany do zapłaty „opłaty fakultatywnej” na podane konto w terminie 7 dni pod rygorem „nałożeniem dodatkowej kary w wysokości do 20 mln euro lub do 4 % wartości wolumenu światowego obrotu przedsiębiorstwa”. Co istotne na przesyłanym dokumencie widnieje wizerunek orła, pieczątka z imieniem i nazwiskiem oraz podpisem osoby, a nazwy instytucji podawane w nagłówku i na pieczątce mogą kojarzyć się m.in. z Urzędem Ochrony Danych Osobowych (UODO). Wezwanie zawiera liczne błędy, także merytoryczne, a poza tym przypadkowe dane identyfikacyjne nadawcy.

Prezes UODO stanowczo zaznacza, że zawiadomienia te nie mają nic wspólnego z postępowaniem kontrolnym prowadzonym na podstawie obowiązujących przepisów, lecz stanowią próbę oszustwa. Zaleca niedokonywanie wpłat i informowanie o zaistniałej sytuacji organy ścigania

Źródło:
  • Strona internetowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (https://uodo.gov.pl).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel