Prezes UODO o monitoringu wizyjnym

Dodano: 18 czerwca 2018
Prezes UODO o monitoringu wizyjnym

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przygotował wskazówki dla administratorów danych w kwestii stosowania monitoringu wizyjnego. Prezes UODO daje również administratorom czas do końca września 2018 roku na dostosowanie się do nowych regulacji.

Od 25 maja 2018 r. stosowanie monitoringu wizyjnego podlega przepisom ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz uregulowaniom krajowym, które odnoszą się m.in. do: pracodawców, placówek oświatowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Te ostatnie zostały wprowadzone przepisami nowej ustawy o ochronie danych osobowych z 10 maja 2018 r., w której nie przewidziano szczególnych okresów przejściowych. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że brak okresów przejściowych na dostosowanie się do nowych regulacji nie zwalnia administratorów z realizacji tego obowiązku. Wskazuje jednocześnie, że obecnie funkcjonujące systemy monitorowania powinny zostać zaktualizowane i dostosowane do wymogów określonych nowymi przepisami do końca września 2018 roku.

Nowe regulacje zrodziły u administratorów wiele wątpliwości interpretacyjnych, dlatego Prezes UODO przygotował wskazówki dotyczące stosowania monitoringu wizyjnego, w których omawia dopuszczalne cele stosowania monitoringu wizyjnego, prawa osób obserwowanych czy obowiązki administratorów. Odpowiada również na często zadawane pytania.

Do 15 lipca 2018 r. będą trwały konsultacje w tej sprawie. Prezes UODO zaprasza do wzięcia w nich udziału wszystkie zainteresowane osoby, w szczególności zrzeszenia branżowe i organizacje pozarządowe. Wynikiem konsultacji będzie publikacja ostatecznej wersji wskazówek, która będzie pomocna dla operatorów monitoringu wizyjnego w dostosowaniu do obowiązujących przepisów. Uwagi należy przesyłać na adres: [email protected], wpisując tytule wiadomości: „Konsultacje Monitoring”.

Wskazówki Prezesa UODO w kwestii monitoringu wizyjnego można pobrać, klikając w poniższy dokument:

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel