Poznajemy nową strukturę UODO

Dodano: 4 grudnia 2019
uodo

Zmienia się struktura organizacyjna Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Powstaną departamenty, którym odrębnie przydzielone zostaną m.in. skargi, kontrole i naruszenia. Ma wpłynąć to w szczególności na szybsze rozpoznawanie skarg. Szczegóły poniżej.

Marcin Sarna

Departament Skarg z 4 wydziałami

Z uwagi na znaczny wzrost liczby skarg na naruszenie ochrony danych zdecydowano się na reorganizację Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zamiast dotychczasowych zespołów tematycznych funkcjonować będą departamenty. W ramach tych departamentu realizowane będą konkretne zadania (nie tylko w ramach danego sektora). Departament Skarg zajmie się rozpoznawaniem skarg podmiotów danych. W ramach tego departamentu powstaną z kolei:

  • ·         Wydział ds. Sektora Publicznego (będzie rozpoznawał skargi na samorządy, urzędy),
  • ·         Wydział ds. Sektora Prywatnego (skargi dotyczące prywatnych firm),
  • ·         Wydział ds. Sektora Zdrowia, Zatrudnienia i Szkolnictwa (skargi pacjentów, pracowników , uczniów i ich opiekunów),
  • ·         Wydział ds. Sektora Finansowego, Ubezpieczeń i Telekomunikacji (skargi na działalność na działalność banków, operatorów telefonii czy towarzystw ubezpieczeniowych).

Pozostałe departamenty

To nie jedyny departament, jak będzie funkcjonował w ramach UODO. Poza tym utworzony zostanie:

  • Departament Kontroli i Naruszeń (obsługa zgłaszanych przez administratorów naruszeń ochrony danych osobowych i przeprowadzanie kontroli u administratorów), a w ramach niego Wydział Kontroli i Wydział Naruszeń,
  • Departament Orzecznictwa i Legislacji w ramach którego funkcjonować będzie Wydział Legislacji, Wydział Współpracy z Inspektorami Ochrony Danych oraz Wydział Kodeksów i Certyfikacji.
  • Departament ds. Komunikacji Społecznej relacje z mediami oraz skuteczne informowanie obywateli na temat przysługujących im praw i działalności UODO, w tym infolinie).
Podstawa prawna: 
  • Strona internetowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (uodo.gov.pl).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel