Powołano Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

Dodano: 4 maja 2018
Powołano Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

Ks. dr hab. Piotr Kroczek, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II został wybrany na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych. Na to stanowisko powołali go biskupi obradujący na Jasnej Górze.

Wśród tematów Rady Stałej Episkopatu Polski ochrona danych osobowych w Kościele była jednym z ważniejszych tematów w związku z rozpoczęciem stosowania 25 maja nowych unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Jak powiedział bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, Kościelny Inspektor Danych Osobowych będzie miał swoją siedzibę przy sekretariacie Episkopatu Polski i będzie centralnym organem, którego zadaniem ma być czuwanie nad tym, by dane osobowe przetwarzane przez Kościół, były wykorzystywane właściwie, z zachowaniem wszelkich przepisów, które znajdują się w RODO. Kościelny Inspektor będzie także organem odwoławczym w drodze administracyjnej, gdyby dane były naruszone lub w sytuacji, gdyby ktoś uważał, że zostały one naruszone.

Urodzony w 1975 r. ks. Piotr Kroczek to kapłan diecezji bielsko-żywieckiej. Jest teologiem i kanonistą, doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego i doktorem nauk teologicznych w zakresie teologii ekumenicznej. Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Prawa Kanonicznego i Wydziale Nauk Społecznych; zajmuje się teorią prawa i prawem wyznaniowym.

Źródło:

Konferencja Episkopatu Polski

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel