Ponad 35 milionów euro kary dla H&M

Dodano: 8 października 2020
ec715dc7a1b7db930f19be0ae34cf74ef8c3de95-large

Inwigilacja pracowników nie popłaca. Dobitnie przekonał się o tym niemiecki oddział firmy odzieżowej H&M, który został ukarany bardzo wysoką karą -  w kwocie 35,2 mln euro. To najwyższa dotychczas kara orzeczona za naruszenie ochrony danych związane z nadużywaniem uprawnień pracowniczych.

Daleko idąca ingerencja w sprawy prywatne

Spółka gromadziła nadmiarowe dane swoich pracowników . Dotyczyły one ich życia prywatnego m.in. wydatków podczas urlopów, przekonań religijnych, spraw rodzinnych, a nawet symptomów medycznych i ich diagnostyki lekarskiej. Jak więc widzimy, przetwarzane były w ten sposób nawet dane wrażliwe. Gromadzone je od 2014 r. m.in. w wyniku rozmów przełożonych z podwładnymi. Dane pozyskiwane podczas tych rozmów były zapisywane i przekazywane innym członkom kadry zarządzającej. Dane te w 2019 r. uległy wyciekowi w wyniku błędu konfiguracji systemów firmy.

Dlaczego tak wysoka kara

Niemiecki organ nadzorczy uznał, że „połączenie gromadzenia szczegółowych danych na temat życia prywatnego pracowników z rejestrowaniem wykonywanych przez nich czynności doprowadziło do szczególnie znaczącego naruszenia praw obywatelskich zatrudnianych osób”. Stąd konieczne okazało się wymierzenie tak wysokiej kary pieniężnej

Uwaga

Spółka zadeklarowała, że orzeczona przez kara w kwocie 35,2 mln euro zostanie przeznaczona na rekompensaty dla pracowników, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku opisanych nadużyć.

Źródło:
  • Polska Agencja Prasowa (pap.pl)

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel