„Obowiązki administratorów związane z naruszeniami ochrony danych osobowych” – skorzystaj z nowego materiału UODO

Dodano: 31 maja 2019
d080c5762e9b47648b3680b90fbbf5a1aa768063-xlarge

Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował specjalny materiał informacyjny dotyczący naruszeń ochrony danych osobowych. Jak wskazuje UODO, takim naruszeniem jest również utrata dostępu administratora do danych osobowych.

W okresie od 25 maja 2018 r. do 25 maja 2019 r. administratorzy zgłosili Prezesowi UODO  4 539 naruszeń ochrony danych osobowych. Około 2/3 zgłoszeń zgłoszono w sektorze prywatnym, a pozostałą część - z sektora publicznego. Z nadesłanych zgłoszeń wynika, że administratorzy mają problemy z oceną, jakie ryzyko dla praw i wolności podmiotów danych może powodować dane zdarzenie lub też czy jest ono w ogóle naruszeniem ochrony danych. Warto wiedzieć, że takim naruszeniem jest także utrata dostępu do przetwarzanych danych.

Przykład

Komputer administratora został zainfekowany wirusem ransomware, który zaszyfrował np. dostęp do całych baz danych, a niekiedy ich kopii zapasowych.

Doświadczenia z pierwszego roku stosowania RODO w zakresie naruszeń ochrony danych posłużyły do wypracowania wskazówek dla administratorów i inspektorów danych. Wskazówki są dostępne w materiale „Obowiązki administratorów związane z naruszeniami ochrony danych osobowych”.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel