Obchody 13. Dnia Ochrony Danych Osobowych już za nami

Dodano: 30 stycznia 2019
Depositphotos_46302587_m-2015

28 stycznia 2019 r. odbyły się obchody 13. Dnia Ochrony Danych Osobowych. Tematem przewodnim Dnia było podsumowanie zmian w systemie ochrony danych osobowych po rozpoczęciu stosowania RODO, a także zagadnienia dotyczące dyrektywy policyjnej, telemarketingu oraz realizacji uprawnień podmiotów danych w Internecie.

Ważnym punktem obchodów było wręczenie przez Prezes UODO nagrody im. Michała Serzyskiego. Nagrodę otrzymała Profesor Irena Lipowicz, prof. UKSW; profesor Paul de Hert z Vrije Universiteit Brussels oraz warszawski Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.

Po wręczeniu nagród zorganizowano konferencję, w trakcie której eksperci UODO i zaproszeni specjaliści podsumowali zmiany, jakie nastąpiły w ochronie danych osobowych oraz omówili wdrożenie tzw. dyrektywy policyjnej w Polsce. Konferencja dotyczyła też zagadnienia realizacji praw osób w Internecie. Zapis z konferencji dostępny jest tutaj>>.

Jak wskazuje UODO, 2018 r. upłynął pod znakiem kluczowych zmian w przepisach, w związku z wdrożeniem RODO. Rozporządzenie to doprowadziło do zasadniczej zmiany podejścia do systemu ochrony danych osobowych i ujednolicenia reguł ochrony we wszystkich państwach UE.

Z tej okazji podczas Dnia Ochrony Danych Osobowych podsumowano dotychczasowe prace UODO. Jak wskazano, przez ostatnie 7 miesięcy Urząd otrzymał ponad 10 tysięcy skarg, pytań i zgłoszeń dotyczących ochrony danych. Poza tym w ramach infolinii Urzędu, która działa codziennie od 10 do 13, przeprowadzono ponad 14 tysięcy konsultacji, co oznacza ponad 90 rozmów dziennie. Oprócz tego Prezes UODO prowadziła liczne szkolenia, warsztaty i seminaria m.in. dla organizacji pozarządowych, inspektorów ochrony danych, pracowników urzędów czy przedstawicieli mniejszości narodowych.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel