Nowa ustawa o ochronie danych osobowych przyjęta w pierwszym czytaniu w komisjach

Dodano: 9 maja 2018
Nowa ustawa o ochronie danych osobowych przyjęta w pierwszym czytaniu w komisjach

Połączone komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka wraz z poprawkami poselskimi m.in. w zakresie monitoringu wizyjnego w jednostkach samorządowych przyjęły w pierwszym czytaniu ustawę o ochronie danych osobowych. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ochronie danych osobowych odbędzie się 9 maja w godzinach 23.30–00.00.

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych powinna wejść w życie 25 maja 2018 r., gdyż od tego dnia zacznie być stosowane w Polsce unijne rozporządzenie ogólne o ochronie danych (RODO). Wciąż trwają jednak prace w Sejmie nad tą ustawą. 8 maja 2018 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie, który zdecydował o przekazaniu ustawy do dalszych prac w komisjach Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Późnym wieczorem 8 maja komisje przyjęły projekt ustawy wraz z poprawkami poselskimi, które dotyczyły m.in. kwestii stosowania monitoringu wizyjnego w jednostkach samorządowych czy oświatowych. 9 maja o 23.30 ma się rozpocząć sprawozdanie komisji na temat projektu.

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych ma m.in. ustanowić nowy organ nadzorczy – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i uregulować zasady prowadzenia przez niego postępowań, wskazywać, w jaki sposób będzie odbywało się zawiadamianie o wyznaczeniu inspektora ochrony danych czy regulować kwestie uzyskiwania akredytacji i certyfikacji.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel